Tecknad bild av varg med valpar.
Illustration: Giovanna Della Torre

Lansering idag: 25 års vargforskning på 25 minuter

Nyhet publicerad:  2026-02-25

Nu presenterar projektet SKANDULV vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) resultat från många års vargforskning i fem animerade kortfilmer. Det är en berättelse om utrotning, återkomst och en fascinerande ekologi.

– Vi hoppas att de animerade filmerna kan nå ut till dem som inte läser våra publikationer eller lyssnar på våra föredrag. Och förhoppningsvis kan också de som redan är intresserade av vargar lära sig något nytt, säger Camilla Wikenros, forskare på SLU och koordinator för det skandinaviska vargforskningsprojektet SKANDULV.

Forskning om varg hamnar ofta mitt i en polariserad samhällsdebatt, där missuppfattningar lever kvar trots decennier av forskning. Filmerna är ett försök att möta detta genom att på ett lättillgängligt sätt presentera vad forskningen visar.

Mycket kunskap

SKANDULV startade år 2000 och i dag finns mycket kunskap om hur vargar lever. Forskarna har bland annat följt vargarna med hjälp av GPS-halsband. Det finns därmed data på hur vargar har rört sig, etablerat revir och fortplantat sig. Tack vare molekylära metoder går det att analysera DNA efter bytesdjur i vargarnas spillning vilket har gett en mer detaljerad bild av vad de äter. Inventeringarna som länsstyrelserna, och deras norska motsvarigheter, årligen genomför har bidragit till att vi vet mer om den svensk-norska vargpopulationen än de flesta andra djurpopulationer i världen.

Vargen och dess byten.
Illustration: Giovanna Della Torre

Återetablering och inavel

Den första filmen skildrar hur vargen återetablerade sig i Sverige och Norge. Vargen levde här långt innan människan kom hit efter den senaste istiden. Den försvann nästan helt på grund av hård jakt och fridlystes på 1960-talet. År 1983 etablerades ett vargrevir i norra Värmland vid gränsen till Norge av två vargar som vandrat in från den finsk-ryska populationen. Enligt den senaste inventeringen (2024-2025) fanns det 70 vargrevir, varav de flesta ligger i Sverige.

En vanlig fråga om varg är hur farlig inaveln är för populationens långsiktiga överlevnad. I en film kan tittarna tack vare visualisering se hur nära släktskap påverkar avkomman och varför de vargar som vandrar in från öster får så stor betydelse. Filmerna berättar också om hur vargarna väljer revir och vad som händer med reviret när en av vargarna i föräldraparet dör. 

 

Illustration: Giovanna Della Torre

Korta filmer men det finns mer läsning

Naturligtvis går det inte att klämma in all forskning från mer än 25 år i fem filmer på vardera fem minuter. 

– Det har ibland varit svårt att bestämma vad som skulle vara med och vad som inte fick plats, säger Camilla Wikenros. Men det finns en lista med tips på läsning till varje film för den som vill veta mer.

Hon har tagit fram manus tillsammans med kollegorna Håkan Sand och Mikael Åkesson. Roberto Lo Monaco har stått för regi, grafik och redigering. Konstnären Giovanna Della Torre har illustrerat.

Finansiering från WWF

Filmerna kan användas av flera målgrupper: skolor, myndigheter, naturvägledare, organisationer och den intresserade allmänheten. De har finansierats av WWF i en utlysning med fokus på samverkan och kommunikation om rovdjur.

–  Att visuellt illustrera information är ett uppskattat och lättillgängligt sätt att svara på återkommande frågor om varg. Det kommer att hjälpa alla oss som jobbar med att öka kunskapen om stora rovdjur, säger Benny Gäfvert, rovdjursexpert på WWF.

Titta på filmerna

Du hittar alla filmer på YouTube. De kommer också att visas på till exempel museet Biotopia och inom kort kommer även versioner på engelska och norska. 

Spellista
Vargen i Skandinavien

Avsnitten
Återkomsten
Etablering av revir
Släktskap och inavel
Påverkan på bytesdjur och älgjakt
Dödlighet och omsättning av revir

Kontakt