Forskare från SLU stärker miljöövervakningen av korallrev i Östafrika
I februari reste ett forskarteam från SLU till Zanzibar i Tanzania för en femdagars workshop där unga östafrikaner fick lära sig övervaka och skydda korallrev – ett exempel på hur internationellt samarbete kan stärka både hotade ekosystem och nästa generations marina experter.
Målet med workshopen var att inspirera, motivera och utbilda unga östafrikaner som arbetar med eller studerar den marina miljön. Under den fem dagar långa workshopen deltog totalt tio kursdeltagare från universitet, myndigheter och miljöorganisationer från Tanzania tillsammans med två mastersstudenter från SLU. Huvudfokus för forskarteamet från SLU var att lära ut metoder för att undersöka revfiskar och följa förändringar i den marina miljön.

– Trots att Tanzania är en central del av den biologiskt rika östafrikanska korallkusten är utbildningsmöjligheterna inom marin miljöövervakning begränsade. Just därför blev workshopen ett viktigt tillskott, både när det gäller kunskapsutbyte och för att stärka lokal kompetens, säger Maria Eggertsen som är forskare på institutionen för akvatiska resurser vid SLU och projektledare för workshopen.
Deltagarna fick träna på allt från artidentifiering av fisk i fält till olika inventeringsmetoder och hantering av undervattensdrönare. Under veckan utvecklades deras färdigheter snabbt, och vid kursens slut kunde samtliga studenter självständigt genomföra moment som att dyka ner och placera eller plocka upp utrustning från botten och identifiera viktiga revfiskarter.

– Vi hoppas att kursdeltagarna fortsätter sina undervattensäventyr med hjälp av de verktyg och kunskaper de fått, och att det stärker deras arbete med att förvalta och studera Tanzanias fantastiska och unika marina miljö, säger Peter Ljungberg som är miljöanalysspecialist på institutionen för akvatiska resurser vid SLU och delansvarig för workshopen.
Workshopen genomfördes i samarbete med forskare från Institute of Marine Science vid University of Dar es Salaam. Initiativet bakom satsningen heter ”Strengthening an inclusive Marine Science Education for Sustainable Coastal Stewardship in Tanzania and Zanzibar” och finansierades av SLU Global.
– Satsningen är ett exempel på hur internationellt samarbete kan bidra till att skydda hotade ekosystem genom att investera i nästa generations marina experter, avslutar Charlotte Berkström som är forskare på institutionen för akvatiska resurser vid SLU och delansvarig för workshopen.

Kontakt
-
PersonMaria Eggertsen, forskareOmrådesskydd & Havsplanering
-
PersonPeter Ljungberg, miljöanalysspecialistBeståndsanalys
-
PersonCharlotte Berkström, forskareOmrådesskydd & Havsplanering