Två foton av Ullbodammen
Ullbodammen vid Campus Ultuna ingår i projektet. Här syns två foton som får illustrera de många olika förhållanden som kan råda i och kring en damm. Foto: Deltagare i medborgarforskning

Uppsalabor hjälper forskare: Medborgardata berikar avancerade mätningar

Nyhet publicerad:  2026-06-15

Under två år har invånare i Uppsala dokumenterat vattennivåer och fotograferat dammar. Nu visar forskningsresultat att deras insatser är ett viktigt komplement till automatiska mätningar och ökar förståelsen för vad som händer i vattnet.

Under en tvåårsperiod har Uppsalabor deltagit i ett forskningsprojekt där de mätt vattennivåer och fotograferat fyra dammar i området. Resultaten visar att de manuella mätningarna från allmänheten stämmer väl överens med automatiska mätningar.

Det innebär bland annat att medborgarforskning som metod kan vara ett bra komplement till traditionella forsknings-metoder.

Bilderna visar det forskarna tidigare saknat

Utöver mätdata har deltagarnas fotografier gett forskarna nya insikter. Bilderna visar både mätdata och vad som sker i dammarna – något som tidigare varit svårt att fånga i den här utsträckningen. 

Fotomaterialet gör det möjligt att följa processer som:

  • isläggning och issmältning
  • snösmältningens påverkan
  • förändringar i växtlighet över året.

Denna visuella information kan kopplas till andra mätdata och hjälper forskarna att bättre förstå vad som händer i dammarna.

Att nästan alla bär med sig en kamera i vardagen är en stor möjlighet för forskningen, säger forskaren Emma Lannergård.

Viktigt för framtidens vattenhantering

Den ökade förståelsen av dammarnas dynamik ger bättre förutsättningar att planera och utforma vattenmiljöer som klarar framtida klimatförändringar och samhällsbehov.

Genom att dimensionera och utforma dammarna rätt kan de hjälpa oss med exempelvis bevara vatten i landskapet under torra perioder, säger Emma.

Projektet visar hur lokal delaktighet kan bidra till viktig forskning – samtidigt som det engagerar invånare i frågor som rör deras närmiljö. Projektet heter PuddleJump och beskrivs i SLU:s forskningskatalog.

Kontakt