Amerikansk hummer
Amerikansk hummer. Foto: Daniel Valentinsson

Dags att hålla utkik efter amerikansk hummer

Nyhet publicerad:  2026-09-21

Idag, den 21 september, inleds årets hummerfiske och SLU:s analyser visar tecken på fortsatt positiv utveckling i beståndet. Men håll koll i tinorna! Amerikansk hummer är en oönskad gäst som kan hota vår inhemska art. Fynd av amerikansk hummer ska alltid rapporteras till SLU:s Havsfiskelaboratorium.

Beståndet av hummer har länge bedömts vara på låga nivåer och ansetts vara överfiskat. Men både SLU:s provfisken och fiskares egna rapporter visar på en fortsatt positiv trend. Bedömningen bygger på data fram till och med december 2025, och kommer senare i år att publiceras på Fiskbarometern.se.

– Årets beståndsanalys visar att biomassan har ökat jämfört med förra året, och att fisketrycket ligger på en rimlig nivå. Samtidigt har fiskeridödligheten ökat de senaste åren. För att behålla den goda beståndsstatusen är det därför viktigt att fångsterna och fisketrycket inte ökar ytterligare, säger Hege Sande, forskare vid institutionen för akvatiska resurser på SLU.

Rapportera amerikansk hummer!

Har du fångat en misstänkt amerikans hummer?
Ring Havsfiskelaboratoriet direkt på jour-nummer 010-478 40 48.

På västkusten lever naturligt den europeiska hummern (Homarus gammarus). Misstänka fynd av dess släkting – den amerikanska hummern (Homarus americanus) – ska alltid rapporteras till Havsfiskelaboratoriet vid SLU. Om det visar sig vara en amerikansk hummer kan SLU utfärda dispens att ta med hummern till land även om den är för liten eller har yttre rom. Små eller rombärande europeiska humrar måste annars släppas tillbaka i havet.

Sedan de första fynden 2008 har totalt 36 amerikanska humrar rapporterats i Sverige. Inga nya fynd har bekräftats sedan 2017, men det betyder inte att faran är över.

– Vi vill förhindra att den amerikanska hummern etablerar sig i svenska vatten. Den kan bära på sjukdomar och parasiter som den själv är motståndskraftig mot, men som kan hota den europeiska hummern. Dessutom finns en risk att arterna korsar sig, vilket kan få oförutsägbara konsekvenser för ekosystemet. Därför är det viktigt att allmänheten rapporterar in misstänkta fynd, även om det har gått några år sedan det senaste fyndet, säger Hege Sande.

Så identifierar du säkrast en amerikansk hummer

Eftersom både europeisk och amerikansk hummer kan variera i utseende är det inte helt lätt att skilja arterna åt. En viktig ledtråd är stjärtfenans färg. Är den i sin grundfärg blå är det troligen en europeisk hummer. Det säkraste kännetecknet är dock panntaggen på huvudet.

  • En panntagg utan extra taggar på undersidan = europeisk hummer
  • En panntagg med ytterligare en eller två små taggar på undersidan = amerikansk hummer.

– Är man osäker vill vi alltid att man hör av sig. Vi hjälper gärna till att identifiera vilken art det rör sig om. Hellre en rapport för mycket än att något misstänkt fynd slinker förbi, säger Hege Sande.

Amerikansk och europeisk hummer
Överst en amerikansk hummer (Homarus americanus), och nederst en europeisk hummer (Homarus gammarus). Bilden är ett fotomontage. Foto amerikansk hummer: Whitney Cranshaw, Colorado State University, Bugwood.org (Creative Commons Attribution 3.0 License.) Foto europesik hummer: Photo: Arnstein Rønning (Creative Commons Attribution 3.0 Unported license.)

Var uppmärksam på sjukdomar

– Vi vill också passa på att uppmuntra fiskare att vara uppmärksamma på humrar som verkar sjuka, är ovanligt slöa eller hittas döda. Det kan vara tecken på sjukdom och är värdefull information för övervakning av hummerns hälsa. Sjuka eller döda humrar kan rapporteras till Sveriges veterinärmedicinska anstalt (SVA), och genom att få in sådana observationer kan vi följa utvecklingen och upptäcka eventuella problem tidigt, säger Emmelie Hammenstig-Åström, miljöanalysspecialist vid institutionen för akvatiska resurser på SLU.

Har du fångat en sjuk (slö) eller död hummer?

Rapportera gärna detta till Sveriges veterinärmedicinska anstalt (SVA) Du kan också skicka in djur för analys till SVA (som tillhandahåller packmaterial och fraktsedel). 

På den här webbsidan hittar du mer information om amerikansk hummer, hur du skiljer hummerarterna åt och hur du ska hantera misstänkta fynd.

Kontakt

Hege Sande
Forskare på institutionen för akvatiska resurser, SLU
E-post: hege.sande@slu.se
Telefon: 010-478 40 95, 076-832 39 58.