Möt tre av höstens nya studenter – en från varje campus
Tre nya studenter, tre campus och tre olika vägar till SLU. Irma, John och Lovisa berättar varför de valde sin utbildning och vad de ser fram emot under sin första tid som SLU-studenter.
För Irma Bergquist från Härnösand har skogen alltid varit en del av livet. Familjen bedriver skogsbruk och hon tycker om både skog och friluftsliv. Nu börjar hon på skogsvetarprogrammet, med målet att så småningom ta en jägmästarexamen.

Hon har också släktingar som har studerat på SLU. Värnplikten blev ytterligare en anledning att välja skogsvetarprogrammet i Umeå.
– Värnplikten blev en avgörande anledning för mig att välja skogsvetarprogrammet eftersom vi var ute i naturen så mycket.
John Nyzell ska börja veterinärprogrammet på Ultuna. Han är 37 år och har bland annat drivit eget företag och arbetat inom träindustrin. Nu väljer han en helt ny väg.
– Men jag bestämde mig för att för resten av livet göra något roligt och göra gott!

Lovisa Boman börjar på landskapsingenjörsprogrammet i Alnarp. Hon ser fram emot att få kunskaper som kan ge henne förutsättningar att arbeta med det hon vill i framtiden.

– Under min tid här på SLU ser jag fram emot att få de bästa förutsättningarna så att jag kan arbeta med det jag vill i framtiden. Sen är studiemiljön så vacker här på Campus Alnarp.
Tre nya studenter – tre olika vägar till SLU
En har skogen med sig hemifrån. En byter yrkesbana efter flera år i arbetslivet. En börjar på ett campus som redan gjort ett starkt första intryck. Deras vägar till SLU ser olika ut, men för alla tre väntar nu en ny termin med studier, nya människor och nya erfarenheter.
Fotografer:
Anna Englund, Umeå
Johan von Feilitzen, Ultuna
Malin Lundström, Alnarp
Kontakt
-
Study