En liten vit hund med bruna fläckar står i en lerig bäck, kopplad med ett rött koppel. Området runtom är fyllt av högt gräs och torkad vegetation. Foto.

Vecka 18: rapport från Julia

Sidan granskad:  2025-06-18

Sickan bjöd på ett monsterkluster av GPS-positioner den här veckan! Temat: lerbad och ris.

Sickan

Denna gång besökte jag ett riktigt monsterkluster på 35 positioner! Där hade Sickan varit till och från i 5 dagar. På plats hittade jag rester från ett rådjur, samt flera viloplatser, både på mark och sten. Här hade han legat både under tallen och uppe på stenen:

kogsscen med ett stort mossbeklätt stenblock i förgrunden. Ett omkullfallet träd med gröna barr och små röda bär ligger över stenen. I bakgrunden står höga tallar upprätt, och himlen är delvis molnig med blå fläckar. Marken är täckt av olika växter och grenar. Foto.

Bytet var väl övertäckt med mossa, tyvärr fanns det bara hår kvar när jag kom dit:

Skogsbädd med en blandning av jord, små växter och mossa. Flera träd­rötter och grenar ligger utspridda över marken. På höger sida finns en stor sten delvis täckt av mossa. Solljus filtreras genom träden och skapar ljusa och skuggiga partier på marken. Foto.

Kontakt