Växthus på en orange byggnad bakom en parkeringsplats i höst
Växthus på taket är en del av UPSC:s odlingsanläggning (foto: Anne Honsel)

Odlingsanläggning vid Umeå Plant Science Centre

Sidan granskad:  2025-08-06

På Umeå Plant Science Centre (UPSC) finns ett antal olika odlingsrum, odlingsskåp och klimatkammare som möjliggör odling av transgena, blommande och icke-blommande växter i kontrollerade miljöer.

UPSC:s växtodlingsanläggning består av olika delar, såsom odlingsrum, klimatkammare och odlingsskåp, som tillåter kontroll av t. ex. ljusintensitet, luftfuktighet, temperatur och i viss mån också koldioxidhalt för att odla växter på ett kontrollerat sätt. Dessutom finns laboratoria och utrymmen för särskilda experiment, för lagring av fröer, krukor och jord, samt för plantering och mer.

Odlingsanläggning har fått tillstånd av Jordbruksverket för att odla genetiskt modifierade organismer (GMO). Anläggning är speciellt anpassad för att förhindra att genetiskt modifierat material släpps ut. Två växtarter som huvudsakligen odlas i anläggning är Arabidopsis/baktrav och asp men tillstånd av Jordbruksverket omfattar även andra växtarter. Tillträde till anläggning beviljas endast forskare från UPSC (anknutna till Umeå universitet eller Sveriges lantbruksuniversitet) samt forskare i UPSC associerade grupp, efter en introduktion som omfatter information om arbetsregler och säkerhetsföreskrifter.

Läs mer om växtodlingsanläggning på UPSC:s hemsida (på engelska)

Kontakt