Ett landskap av torr sand. Vatten i bakgrunden.
FORSKNINGSPROJEKT

Återskapande av grunda bottnar – en åtgärd som gynnar biologisk mångfald i reglerade sjöar?

NYCKELPUNKTER
  • Genomför fältförsök med innovativa metoder
  • Undersöker hur vattenkraften påverkar livet under ytan
Uppdaterad: oktober 2025

Översikt

Projektets officiella namn:
Återskapande av grunda bottnar – en åtgärd som gynnar biologisk mångfald och hållbar energiproduktion i reglerade sjöar?
Start: januari 2024 Slut: januari 2029
Projektansvarig: Karin A Nilsson
Kontaktperson: Karin A Nilsson
Finansiär: Energimyndigheten

Mer relaterad forskning

Globala mål

  • 7. Hållbar energi för alla
  • 15. Ekosystem och biologisk mångfald

Kort om projektet

Vattenkraften är central för Sveriges fossilfria energiförsörjning men medför mycket omfattande ekologiska konsekvenser. I projektet utvecklas innovativa metoder för att återskapa grunda bottnar och undersöka om det kan stärka biologisk mångfald och ekosystemfunktion i reglerade sjöar.

Vattenkraften spelar en avgörande roll för Sveriges elförsörjning och för omställningen till ett fossilfritt energisystem. Samtidigt har den storskaliga utbyggnaden av vattenkraften förstört stora bevarandevärden i våra sjöar och vattendrag. I dag fokuserar de flesta miljöåtgärder på rinnande vatten, medan sjömiljöerna – särskilt de grunda bottnarna – ofta glöms bort. Dessa livsmiljöer är viktiga för växter, djur och ekosystemens funktion, men har förstörts av onaturliga och kraftiga vattenståndsfluktuationer.

Projektet syftar till att utveckla och testa innovativa metoder för att återskapa grunda bottnar och en del av deras ekologiska funktioner i reglerade sjöar.

Vi kommer att utveckla och utvärdera tre nya typer av habitatåtgärder:

  1. Artificiella flytande bottnar – som efterliknar naturliga grunda områden där växter och smådjur kan etablera sig (dessa är f.a. ett sätt att studera hur olika former av biodiversitet återkoloniserar nyskapade bottnar).
  2. Trösklar i magasin – som minskar torrläggning av bottnar vid lågvatten.
  3. Små flytande öar – som skapar skyddade häckningsplatser för fåglar.

Genom att studera hur växter, alger, bottenlevande djur, fiskar och fåglar reagerar på de nya strukturerna kan vi bedöma effekten på den biologiska mångfalden. Resultaten kommer att ge underlag för en bedömning av om dessa åtgärder har positiva miljöeffekter av en omfattning som gör dem relevanta i det fortsatta miljöarbetet, samt hur dessa åtgärder kan skalas upp och integreras i framtida miljöanpassningar av vattenkraften.

Projektet bidrar med ny kunskap om hur ekologiskt hållbara lösningar kan förenas med effektiv energiproduktion. Genom att återställa livsmiljöer i reglerade sjöar hoppas vi kunna stärka den biologiska mångfalden och vattenkraftens långsiktiga hållbarhet.

I projektet ingår: Karin Nilsson, Gunnar Öhlund, Jenny Ask (Umeå marina forskningscentrum, UMF, Umeå universitet), Åsa Widen, Florian Käslin, Fredrik Olajos.

Samarbetspartners på Vattenfall är Henrik Viklands, Jessica Ruud och Maidul Choudhury.

Nyhet om projektet (SLU): Forskare testar konstgjorda bottnar – undersöker vattenkraftens påverkan i reglerade sjöar

Olika behållare fyllda med sand. En person sitter på huk och arbetar.
I oktober 2025 startade ett fältförsök med konstgjorda bottnar i Gardiken, Storumans kommun. De konstgjorda bottnarna består av specialtillverkade behållare som forskarna fyllt med sand och sediment med olika näringshalter. Foto: Karin Nilsson.

I vår forskningskatalog hittar du fler projekt