
Att starta eller inte starta – är det ärftligt?
Ungefär hälften av alla födda svenska varmblodshästar (SWB) startar i tävling. Beror selektionen av vilka hästar som kommer till tävlingsstart på ärftliga faktorer och hur påverkas i så fall avelsindex om de hästar som kommit till tävlingsstart inte är representativa för populationen?
Startstatus är en ”antingen-eller-egenskap” vilket innebär att antingen har hästen startat eller inte. I avelsindex för SWB ingår resultat från unghästtest och tävling. Som mått på tävlingsprestation används poäng inom hoppning eller dressyr som tilldelas placerade hästar. En häst som har tävlat men inte placerat sig har 0 poäng, men är kanske bättre än en häst som inte kommit till start alls?
SWB-populationen är idag i stor utsträckning uppdelad i dressyr- och hopphästar. Vår studie visade att hopphästar startade i tävling i större utsträckning än dressyrhästar: 56 % av hopphästarna hade tävlat i hoppning medan 34 % av dressyrhästarna hade tävlat i dressyr. För startstatus i dressyrtävling berodde ungefär 35 % av variationen på arvet. För startstatus i hopptävling förklarade arvet nära 50 % av variationen. Hästar med bra resultat på unghästtest hade större chans att komma till tävlingsstart senare i livet än de med sämre resultat på unghästtest. De hästar som hade bra genetiska förutsättningar för att starta hade även hög genetisk kapacitet för att prestera bra. Avelsindexen för tävlingsprestation blev säkrare och mer tillförlitliga om startstatus inkluderades.
Av Åsa Gelinder Viklund, Ylva Blom & Susanne Eriksson.
Kontakt
-
PersonÅsa Gelinder Viklund, Forskare (docent)HBIO, Kvantitativ genetik och husdjursavel