Studium Generale: Vad gör oss lyckliga?
Under höstens tredje Studium Generale ger vi oss i kast med den eftertraktade känslan lycka. Är det viktigt att vara lycklig? Vad skiljer lycka från andra känslor? Vad har våra egna och andras tankar att göra med hur lyckliga vi är? Och hur hjälper lycka oss?
Datum: 28 november 2025
Tid: 12:15 - 13:30
Arrangör: SLU-biblioteket
Lokal: Alnarp: Västan (Agricum), Umeå: Björken, Uppsala: Lennart Kennes sal (Biocentrum)
Plats: Alnarp, Online, Umeå, Uppsala
Välkommen till Studium Generale, SLU:s satsning på bildning och reflektion! Det tredje tillfället inleds av Filip Fors Connolly, docent vid Umeå Universitet, som ger oss en inblick i lyckoforskningen och berättar hur våra tankar och känslor hänger ihop med hur lyckliga vi är. Föreläsningen strömmas från campus Umeå, via Zoom och till salarna på de andra huvudorterna. Efter föreläsningen ges möjlighet att på ett lättsamt sätt reflektera tillsammans över vad lycka är på plats i Alnarp, Umeå och Uppsala.
Länk till föreläsningen kommer senare.
- Språk: svenska
- Ingen föranmälan
Varmt välkomna!
Om Studium Generale
I dagens samhälle finns det få färdigheter som är så viktiga som att kunna reflektera över sina egna åsikter och förhållningssätt: vad har fått mig att tycka som jag gör? Vad vet jag att jag vet och vad tar jag för givet? Med inspiration från nederländska och tyska universitet drar nu SLU igång Studium Generale – en aktivitetsserie för studenter och anställda med fokus på gemensam reflektion över aktuella ämnen. Ingenting är obligatoriskt, ingenting spelas in – det är en möjlighet att provtänka utan att bli bedömd.
Kontakta Love Strandberg (love.strandberg@slu.se) om du har frågor om Studium Generale i allmänhet eller om det här tillfället.