Författarsamtal med Elin Anna Labba i Umeå
Välkommen på lunchföreläsning och ta del av ett samtal med den samiska författaren Elin Anna Labba. Med utgångspunkt i sina böcker lyfter hon frågor som rör natur, historia och livsvillkor i norra Sverige. Vi bjuder på soppa – först till kvarn gäller.
Datum: 12 mars 2026
Tid: 12:00 - 12:40
Lokal: SLU-biblioteket på plan 3
Språk: Engelska
Arrangör: SLU-biblioteket
Samarrangör: Fakulteten för skogsvetenskap
Plats: Umeå
Under lång tid har Elin Anna Labba arbetat med att lyfta frågor av stor betydelse för natur, människor och samhällsutveckling i norr. I mars gästar hon SLU-biblioteket i Umeå för ett samtal med Lars Östlund, professor vid institutionen för skogens ekologi och skötsel. Tillsammans diskuterar de dessa frågor ur både historiska och nutida perspektiv. Samtalet hålls på engelska.
Elin Anna Labba debuterade 2020 med Herrarna satte oss hit: om tvångsförflyttningarna i Sverige, en skildring av de tvångsförflyttningar av samiska familjer som pågick under stora delar av 1900-talet. Hon har därefter gett ut romanen Far inte till havet, som bygger på berättelser om samiska byar som dränktes under vattenkraftens utbyggnad.
År 2024 utsågs hon till filosofie hedersdoktor vid Luleå tekniska universitet med motiveringen “Hon engagerar läsare i både litterära och folkbildande sammanhang, och hon finner publik både inom och utanför den nordliga regionen”.
Evenemanget är ett samarbete mellan SLU-biblioteket och fakulteten för skogsvetenskap.
- Ingen anmälan krävs, soppa serveras till de 50 första personerna.