till

Naturlyftet webbinarium #2:            Hot eller hopp som drivkraft

Naturkrisens utmaningar kan kännas hotfulla och hopplösa. Kommunikation om biologisk mångfald har ofta fokus på hopp och handlingskraft. Jessica Ångström, expert från WWF, och Lars Hallgren, forskare inom miljökommunikation på SLU, inleder ett samtal om kommunikativa vägval. Välkommen att vara med!

Datum: 11 juni 2026

Tid: 08:30 - 10:00

Arrangör: SLU Centrum för naturvägledning

Plats: Online

Fascination, glädje, ilska, rädsla eller kanske likgiltighet. Alla som arbetar med kommunikation om biologisk mångfald påverkar känslor som hos dem som tar del av en utställning, läser en skylt eller deltar i en guidad aktivitet. Vad vi vill och tror att känslorna ska leda till påverkar våra beslut om vad vi ska lyfta och HUR vi ska kommunicera. Hopp som leder till handling och engagemang betraktas ofta som eftersträvansvärt. Men vad händer om vi betonar hoppet så mycket att andra synsätt inte får plats? Vilka vägval gör vi i olika sammanhang och varför? Vilka är möjligheterna och utmaningarna?  

Två experter inleder webbinariet med sina reflektioner: 

Jessica Ångström som är en erfaren naturvägledare och kommunikationsstrateg som jobbat både på Håll Sverige rent, på naturum och nu som expert på svensk natur och arter för WWF. 

Lars Hallgren forskare i miljökommunikation på SLU som nyligen skrivit en artikel om hur ett outtalat krav om att vara hoppfull ibland kan göra mer skada än nytta.
Hoppets baksida: tystar konstruktiva diskussioner i miljöfrågor | slu.se 
Läs artikeln här: 
Constructive disagreement and harmful hope in environmental communication for sustainability transition - ScienceDirect

Efter deras inledning och samtal delar vi upp oss för fortsatt reflektion i grupper.  

Varmt välkommen att vara med! 

 

Anmälningsformulär: Hot eller hopp