Global Model FAO
SLU är glada att kunna dela med sig av en spännande möjlighet för studenter att engagera sig i FN:s livsmedels- och jordbruksorganisation (FAO).
Startdatum: 24 november 2026
Slutdatum: 27 november 2026
Lokal: FAO huvudkontor i Rom
Språk: Engelska
Arrangör: SLU Global och Avdelningen för student- och utbildningsstöd
Plats: Annan ort
Vill du lära dig mer om FN, internationell diplomati, träffa unga från hela världen och utforska hur globala utmaningar relaterade till livsmedel och lantbruk hanteras?
Ansökan är nu öppen till Global Model FAO, ett internationellt simuleringsprogram organiserat av FAO och World Federation of United Nations Associations (WFUNA).
Från den 24 till 27 november 2026 kommer 350 studenter och unga från hela världen att samlas på FAO:s högkvarter i Rom för en fyra dagar lång upplevelse med fokus på framtiden för livsmedel, lantbruk och hållbar utveckling.
Som deltagare får du möjlighet att:
- Representera ett land i internationella förhandlingar och diskussioner
- Utforska ämnen som biologisk mångfald, näring, livsmedelssäkerhet och artificiell intelligens inom jordbrukssystem
- Utveckla färdigheter inom diplomati, offentligt talande, policyanalys och ledarskap
- Träffa och få kontakt med studenter och unga yrkesverksamma från hela världen
- Få en närmare titt på hur en FN-organisation fungerar
Programmet kan vara en utmärkt möjlighet om du är intresserad av internationella relationer, hållbar utveckling, offentlig politik, lantbruk eller globala frågor – och nyfiken på att lära dig mer om internationellt samarbete i praktiken.
Plats: FAO:s högkvarter, Rom, Italien
Deadline för anmälan: 11 oktober 2026
Datum: 24–27 november 2026
Du ansöker genom att registrera dig till Global Model FAO 2026. SLU avser att bidra till rese- och boendekostnader för upp till tre heltidsstudenter på grund eller avancerad nivå vid SLU som antagits till programmet.
Om du blir antagen till programmet av WFUNA bör du omedelbart kontakta Anna-Klara Lindeborg på SLU Global (anna.klara.lindeborg@slu.se). SLU avser att stödja de antagna SLU-studenterna genom att boka och täcka huvudkostnaden för resebiljett och hotell. Anmälningsavgiften och andra kostnader relaterade till deltagandet kommer att betalas av den deltagande studenten.
Om detta låter intressant för dig uppmuntrar vi dig att ta en titt och överväga att ansöka. Åldersgräns 32 år. Platserna är begränsade!
OBS! De tre platser som SLU bidrar till är nu fullsatta. Du kan fortfarande registrera dig till Global Model FAO, men behöver då stå för alla kostnader, inklusive resa och boende, själv.