Naturlyftet webbinarium #3: Psykologin i möten med vilda djur
Ett webbinarium om hur möten med vilda djur – eller förväntan om – påverkar vår naturupplevelse och relation till naturen.
Datum: 9 december 2026
Tid: 08:15 - 09:30
Arrangör: SLU Centrum för naturvägledning
Plats: Online
Möten med vilda djur kan fascinera, glädja och även väcka oro, särskilt när stora rovdjur är inblandade. Samtidigt blir naturupplevelser allt viktigare för vår hälsa och vårt välbefinnande. Maria Johansson och Anna Litsmark från Lunds universitet berättar om miljöpsykologisk forskning kring människors upplevelser av vilt och presenterar ett nytt forskningsprojekt i Sverige och Australien. Målet är att öka kunskapen om viltets roll i naturupplevelser och bidra till aktiviteter som stärker unga vuxnas kontakt med naturen.
I webbinariet medverkar också en naturvägledare som berättar om hur de arbetar med aktiviteter om vilda djur. Alla får också möjligheter att dela sina egna erfarenheter och reflektioner.
Läs mer om projektet Vilt – en väg att minska distansering från naturen bland unga vuxna
Anmälan