Älgens personlighet i fokus för ny SLU-forskning
Älgar kan vara mer eller mindre dominanta, sällskapliga eller toleranta. Det visar en studie där forskare vid Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) observerat älgar i en svensk älgpark. Studien är ett första steg i att öka kunskapen om älgens personlighet, ett tidigare outforskat ämne i Sverige.
– Traditionellt sett förväntar vi oss att alla vilda djur beter sig på ett liknande vis. Men precis som människor har även älgar olika personligheter som påverkar individens beteende, säger Bruno Esattore, forskare vid SLU och studiens försteförfattare.
Det finns en hel del forskning som beskriver djurs personlighet och beteende. Men trots att skogens konung fascinerat människan i tusentals år har älgens personlighet fått begränsad uppmärksamhet inom forskningen i Sverige. Tills nu.
Dominans kopplas till tolerans mot människor
I studien ägnade Bruno Esattore och hans kollegor tio sommarveckor på älgfarmen Älgens hus utanför Bjurholm åt att undersöka om det var möjligt att mäta individuella skillnader för att börja undersöka älgarnas personligheter. De gjorde observationer och genomförde därefter bedömningar utifrån beteendeskalor för olika egenskaper, allt från aktiv och nyfiken till sällskaplig och dominant. Forskarna fann tydliga belägg för skillnader i dominans och sällskaplighet mellan individerna och i hur toleranta olika älgar var i möten med människor.
– Mötena med människor inträffade främst under utfodringen, när tillgång till mat också krävde att älgarna närmade sig människor och tolererade eller trängde undan andra älgar. Vi såg att dominanta individer tenderade att ta störst plats vid utfodringen, kunde tränga undan de mer undergivna älgarna och verkade känna sig mer bekväma i närheten av besökare, säger Bruno Esattore.

Det finns cirka 30 älgparker i Sverige där besökare för möjlighet att interagera med älgarna i olika utsträckning. Kunskapen om älgars personligheter kan användas för att anpassa aktiviteterna efter olika individer och på så sätt bidra till att säkerställa djurens välbefinnande och människors säkerhet.
– Det här är en inledande studie, men den visar att det finns möjligheter att bedöma personlighetsdrag hos älgar i fångenskap. Det är ett viktigt första steg mot en bättre förståelse av hur olika individer reagerar på både artfränder och människor, säger Bruno Esattore.
Nytt projekt om personlighet hos vilda älgar
Forskarna har nu tagit sig an en ny utmaning genom att för första gången undersöka personlighet hos vilda älgar. De använder sig av rörelsedata från GPS-märkta älgar.
– Personligheten påverkar olika delar av ett vilt djurs liv. Den kan avgöra varför djuret helst lever i ett visst område eller rör sig mer än andra individer. Vi undersöker om älgar uppvisar återkommande beteenden och sätt att använda landskapet som kan tillskrivas personligheten och om det har någon betydelse för förvaltningen, säger Bruno Esattore.
Vetenskaplig artikel
Applied Animal Behaviour Science: From misunderstanding to moose-understanding: Short-term behavioural variation assessed through trait rating in a small group of captive moose Bruno Esattore, Desirée Guidobaldi Stenbacka, Amelia Munson, Laura Saggiomo.
Läs mer om nästa steg i forskningen om älgens personlighet på projektets hemsida.
Djurs personligheter
Inom forskningen definieras personlighet hos djur som skillnader i beteende mellan individer av samma art, som är stabila över tid och i olika situationer.
Forskare studerar oftast djurs personligheter utifrån olika kategorier, så kallade beteendedimensioner. Till exempel:
- Djärvhet (boldness): benägenheten att ta risker, till exempel att exponera sig för rovdjur eller andra okända faror.
- Utforskande (exploration): benägenheten att undersöka nya situationer, föremål eller miljöer.
- Aggressivitet (aggressiveness): benägenheten att ge sig in i konfrontativa eller konfliktfyllda interaktioner med andra individer av samma art.
- Aktivitet (activity): individens allmänna nivå av rörelse och aktivitet i sin vardagliga miljö.
- Sällskaplighet (sociability): i vilken utsträckning djuret söker sig till eller tolererar närhet till andra individer av samma art.
Kontakt
Bruno Esattore, forskare
Institutionen för vilt, fisk och miljö, SLU i Umeå.
bruno.esattore@slu.se 079-3551694.
Frida Wengberg, kommunikatör
Institutionen för vilt, fisk och miljö, SLU i Umeå.
frida.wengberg@slu.se 072-5669778
