SOLDAGAR / SOL DAYS 2026

Sidan granskad:  2026-05-12

Efter sommarledigheten startar vi upp hösten med konferens för alla anställda. Inspiration, kunskap och umgänge med kollegor i vacker miljö!/After the summer break, we’re kicking off the fall with a conference for all employees. Inspiration, learning, and time with colleagues in a beautiful setting

Information in English further down the page.

**********************************************

VAR: Gimo Herrgård, Gimo (ca 5 mil nordöst om Uppsala).

NÄR: 24-25 augusti, vi börjar- och avslutar med lunch.

HUR: Buss från Ultuna, 24 augusti, preliminärt 10.00.

Bussen stannar även vid Uppsala konsert & Kongress (tid meddelas senare). Eller åk själv direkt till Gimo (Start 12:00, 24 augusti) Vi kommer tillbaka till Uppsala den 25 augusti senast 15.00.

FRÅGOR: Emma Butler, emma.butler@slu.se

ANMÄLAN: Registrera dig här (längre ner på sidan), senast 12:e juni.

**********************************************

WHERE: Gimo Herrgård, Gimo (about 50 km northeast of Uppsala)

WHEN: 24–25th of August – we’ll start and end with lunch.

HOW: Bus from Ultuna, 24th of August, 10:00 am. (preliminary time). The bus will also stop at Uppsala Concert & Congress (time TBA). Or go directly to Gimo yourself (start 12:00, 24th of August) We will return to Uppsala on the 25th of August, no later than 3:00 am.

QUESTIONS: Emma Butler, emma.butler@slu.se

REGISTRATION: Please register on the website - no later than the 12th of June.

Program

Dag 1

10.00 Avgång med buss från SLU, Ultuna och Uppsala Konsert & Kongress (exakta tider meddelas senare)

12.00 Lunch

13.30–15.00 – Kollegialitet och styrning – workshop

Ett universitet är en stor och komplex organisation som kan upplevas som oöverskådlig. Så hur styrs SLU egentligen? Vad innebär kollegialitet och linjestyrning och hur tar det sig uttryck på SLU och SOL? Hur fattas besluten och vilka möjligheter finns att påverka som medarbetare? I den här workshopen reflekterar och samtalar vi om hur verksamheten fungerar idag och hur SOL kan utvecklas framåt.

Workshopen leds av Markus Wikborg, senior ledarskapsutvecklare vid GHAL (gruppen för hållbart ledarskap i akademin vid SLU) och SUHF (Sveriges Universitets- och högskoleförbund). Det kommer finnas gott om utrymme för dialog, erfarenhetsutbyte och gemensamt lärande.

15.30 – Presentationer från varje avdelning

Presentationer från varje avdelning - lär känna vår verksamhet och våra doktorander och postdocs.

17.00 – Sociala aktiviteter

19.00 – Middag

 

Dag 2

Frukost

8.30 – Välkomna!

09.00–12.00 – SOL nu och framåt – vart är vi på väg?

Under 2026-2027 är det dags för KoN, Kvalitet och Nytta. Det är en utvärdering som görs med regelbundenhet på SLU och som innebär en kvalitetsutvärdering av vår verksamhet. Den tar avstamp i forskningen och inkluderar alla våra verksamhetsben. Varje institution har i uppgift att sammanfatta sin verksamhet och tänka på hur man vill utvecklas de kommande fem åren.

Till vår hjälp i detta arbete har vi en internationell panel på fem personer som under våren 2027 kommer till SOL för samtal. Inför detta ska vi vara väl förberedda.  För att fylla rapporten med innehåll och säkra att panelsamtalen blir givande är det viktigt att alla är med och bidrar med sina erfarenheter och perspektiv av vår verksamhet.

Under ledning av våra ämnesprofessorer samtalar vi om SOL nu och i framtiden. Formatet är World Café som innebär samverkande dialog i små- och stora grupper.

12.00–13.30 – Lunch

Hemfärd

Kontakt