Universitetsledning

Senast ändrad: 19 mars 2021

Här presenteras SLU:s universitetsledning, som inbegriper rektorer och universitetsdirektörer.

Bild på rektor Maria Knutson Wedel.

Rektor

Maria Knutson Wedel

018-67 10 60 
rektor@slu.se, cv-sida


Läs mer om Maria Knutson Wedel i skriften Rektorsinstallation 2019


Prorektor

Karin Holmgren

018-67 12 58
karin.holmgren@slu.secv-sida


Vid årsskiftet 21/22 avslutas Karin Holmgrens förordnande som prorektor.
Här kan du läsa om rekryteringsprocessen för en ny prorektor

 

Anna Lundhagen, porträtt.Vicerektor, samverkan och miljöanalys

Anna Lundhagen

018-67 23 70
anna.lundhagen@slu.se, cv-sida

 

 

Vicerektor, internationella relationer

Ylva Hillbur

040-41 50 32
ylva.hillbur@slu.se 

 

Universitetsdirektör

Martin Melkersson

018-67 13 70
martin.melkersson@slu.se 

 

 

Biträdande universitetsdirektör

Birgitta Wikmark Carlsson

018-67 14 84 
birgitta.wikmark.carlsson@slu.se 

Rektors sekreterare

Pia Schultz, Ledningskansliet
018-67 20 65
pia.schultz@slu.se

Universitetsdirektörens sekreterare

Lillemor Karlsson, Ledningskansliet
018-67 10 22
lillemor.karlsson@slu.se


Kontaktinformation
Sidansvarig: ew-red@slu.se