Företagsledning djurgårdar – SustAinimal Living Lab
SustAinimal Living Lab – Företagsledning Djurgårdar inkluderar lantbrukare, gårdar, forskare och intressenter som utforskar viktiga frågor kring företagsledning, såsom ledarskap, arbetsmiljö, strategier och affärsmodeller.
Ett Living Lab innebär att man arbetar tillsammans i verkliga miljöer, med ett användarcentrerat perspektiv, och där olika intressenter deltar genom hela kunskapsutvecklings- och implementeringsprocessen. Living Lab erbjuder möjligheter att testa nya åtgärder, strategier och metoder i verkliga miljöer.
Syfte och mål
Det övergripande målet är att bidra till att uppfylla SustAinimals mål om att:
- bidra till möjligheten att driva lönsamma företag i olika delar av livsmedelssystemet med fokus på lantbruksdjur
- att bidra till samverkan och kunskapsutbyte, att utveckla ny kunskap och omsätta den i praktiken
- att bidra till välgrundade beslut och strategier på gårdsnivå som leder till hållbar markanvändning, hållbara jordbruksföretag och ett hållbart livsmedelssystem.
Teman och innehåll
Teman i Living Lab för Företagsledning djurgårdar kommer att vara exempelvis:
- Strategier och drivkrafter – det finns många sätt att vara bonde på
- Arbetsledning
- Arbetsmiljö – hur håller min kropp
- Att vara en attraktiv arbetsgivare
- Hur uppnå långsiktighet
- Helhetsrådgivning – inkl uppföljning av hela företagets lönsamhet
Gruppdeltagarna kommer att vara med att påverka innehållet i aktiviteterna.
Format
Vi arrangerar öppna webbinarier och seminarier för både lantbrukare och rådgivare och tänker oss utvecklingsgrupper med blandade djurslag i grupperna, och att gruppdeltagarna är med och sätter agendan. Vi kombinerar fysiska och digitala möten, och expertis ur SustAinimals nätverk kommer att delta som både föreläsare och goda exempel. Vi planerar för två aktiviteter per termin.
Vem ansvarar?
Nod Öst kommer att ta ledningen i utvecklingen av Living Lab Företagsledning djurgårdar, och möjliggör för de andra regionala noderna att delta i seminarier och aktiviteter.
Utvecklingen av detta Living Lab för Företagsledning djurgårdar kommer att ske i samarbete med andra centrumbildningar, exempelvis Kunskapsnav Företagsledning och Entreprenörskap och Lantlyftet.
Kontaktpersoner
Anna Jamieson, nodledare, Nod Öst, anna@naturbete.se
Helene Oscarsson, koordinator Nod Öst, helene.oscarsson@vretakluster.se
Emelie Ekholm, nodkoordinator SustAinimal, Emelie.ekholm@lantmannen.com