FORSKNINGSPROJEKT
Bindning av perfluoralkylerade ämnen (PFAS) i mark - mekanismer och modeller
Uppdaterad: februari 2026
Översikt
Projektansvarig:
Jon-Petter Gustafsson
Finansiär:
VR
Medverkande
Forskargrupper:
Mer relaterad forskning
Kort om projektet
Det huvudsakliga syftet med detta projekt var att förbättra kunskapen om interaktioner på molekylär nivå mellan perfluoralkylsubstanser (PFAS) och jordkomponenter.
Syftet var också att använda denna kunskap för att utveckla en generell geokemisk modell med förmåga att förutsäga PFAS’ fördelning och speciering i jordar med varierande egenskaper.
Projektet syftade till att pröva följande fem hypoteser:
- PFAS binds till jord främst genom hydrofoba interaktioner med organiskt material, även om elektrostatiska interaktioner och ytkomplexbildning, som även involverar Fe- och Al-(hydr)oxider, är viktiga i mineraljordar vid lågt pH.
- Bindningen av PFAS till organiskt material kan förutsägas utifrån det organiska materialets nettoladdning (dvs. ju lägre nettoladdning, desto starkare PFAS-bindning).
- Interaktionen mellan PFAS och metall-(hydr)oxiders ytor består huvudsakligen av elektrostatiska bidrag och kan förutsägas med hjälp av ytkomplexmodeller baserat på pH och interaktioner med huvudsakliga oorganiska joner.
- Sorptionen av PFAS är proportionell mot kedjelängden inom respektive PFAS-klass.
- Den utvecklade geokemiska modellen kan förutsäga sorptionen av PFAS i jordar genom att kombinera beskrivningar av elektrostatiska interaktioner/ytkomplexbildning och hydrofoba interaktioner inom ett och samma modellramverk.
Projektet utgjorde kärnan i en doktorsavhandling (Campos de Pereira, disputerad 2021).