till

How to navigate research ethics and prevent scientific misconduct

Välkommen till ett webbinarium där Sebastian Bromander, jurist vid ledningskansliet och sekreterare i SLU:s nämnd för hantering av frågor som rör god sed i forskning (GSF) tillsammans med Per Sandin, universitetslektor i bioetik och miljöetik, ger en kort introduktion i forskningsetiska frågor.

Datum: 20 oktober 2026

Tid: 12:15 - 13:00

Språk: Engelska

Arrangör: SLU-biblioteket

Plats: Online

Sänds online: Länk till sändning

Webbinariet inleds med en presentation. Därefter finns det möjlighet att ställa frågor. Tillfället leds av bibliotekarier med lång erfarenhet av att söka systematiskt och strukturerat.

Ingen föranmälan krävs, men om du vill ha en kalenderinbjudan inför tillfället eller ställa frågor på förhand så kan du registrera dig här:

Fler How to-webbinarier

I bibliotekets serie med korta webbinarier riktade till anställda som arbetar med forskning och miljöanalys får du praktisk kunskap i allt från hur du använder screeningverktyg i litteratursammanställningar till hur du känner igen oseriösa tidskrifter. Inga förkunskaper krävs. Webbinarierna inleds med en kort presentation eller demonstration och efter det finns möjlighet att ställa frågor. Programmet hittar du här: 

Om du har frågor om webbinarieserien, kontakta gärna biblioteket@slu.se.