FORSKNINGSPROJEKT

LIFEPLAN

NYCKELPUNKTER
  • DNA från svampar och insekter, ljud och bilder
  • Unik täckning av jordklotet
  • Förståelse av mönster och dynamik för biologisk mångfald
Uppdaterad: maj 2025

Översikt

Projektansvarig: Tomas Roslin

Medverkande

Mer relaterad forskning

Kort om projektet

Lifeplan syftar till att fastställa det aktuella tillståndet för den biologiska mångfalden över hela världen och att använda våra insikter för att skapa tillförlitliga prognoser om dess framtida tillstånd under olika framtidsscenarier.

Vi kartlägger biologisk mångfald genom ett globalt provtagningsprogram och utvecklar bioinformatiska och statistiska metoder för att maximera nyttan av dessa data. Viktigt är att vi använder moderna insamlingsmetoder som inte kräver taxonomisk expertis från dem som samlar in data, och som ger resultat som är direkt jämförbara mellan olika platser.

Provtagningsschemat omfattar 83 globala platser, 44 nationella platser (19 i Norden och 25 på Madagaskar), samt två uppsättningar hierarkiska designupplägg som täcker skalor från 0,5 till 500 km i Sverige (drivs av oss här) och på Madagaskar.

Vi använder fem provtagningsmetoder:

  • Cyklonsampling samlar in svampsporer,
  • Malaisefällor fångar insekter,
  • Jordprovtagning samlar in jord som analyseras för svamp-DNA,
  • Kamerafällor tar bilder, främst av däggdjur och fåglar,
  • Ljudinspelning fångar ljud från fåglar och fladdermöss.

Läs mer om Lifeplan på projektsidan 

 

Karta över hela världen med många platser utmärkta.

I vår forskningskatalog hittar du fler projekt