Bodil Dahlman trivs där barn och det gröna möts
Bodil Dahlman är landskapsarkitekt och undervisar i gestaltningskurser där barns lek är ett inslag. Hon tycker att vuxna bör leka mer och inte styra barnen för mycket.
Vem är du och vad är din bakgrund?
Jag är landskapsarkitekt med tio års bakgrund som konsult i eget företag. Jag jobbade mycket med gestaltning och gröna projekt men också en hel del barnmiljöer. Jag fick mina barn medan jag pluggade och det skapade tidigt ett intresse för lek och barns utemiljö.
Vad handlar ditt arbete med barn och unga om?
Jag jobbar med undervisning i flera gestaltningskurser där det ingår lek. Jag är väldigt förankrad i det gröna och tycker det är intressant med biologisk mångfald och miljöer för barn, det finns så många likheter. När de världarna möts trivs jag som bäst. Vi är också en art, vi är inte separerade från ekosystemen.
Varför är SLU:s forskning och undervisning om barn och landskap viktigt?
Det handlar både om barnens egen hälsa och utveckling men också om att barn som vistas i naturmiljöer och lär sig om ekosystem blir vuxna som vill ta hand om dem. Barnen är de som ska ta hand om samhället i framtiden.
Vad tycker du är det mest intressanta inom det här området?
Om vi skapar bra miljöer för barn blir det bra för många andra också. Vuxna skulle behöva bli mer som barn, mer öppna och våga utforska mer. Våga leka mer! Det vore bra för oss också.
Utvecklingen gick länge åt fel håll, barn blev mer och mer kontrollerade i den fysiska miljön. Vi skar bort allt utvecklande för barn för att de inte skulle slå sig. Nu har vi börjat lära oss mer att vi kan vända på det, att leken är så otroligt viktig för deras utveckling.
Vad har du för medskick vad gäller barns utemiljöer framöver?
Vikten av att barn får vara ute och leka ifred från vuxna. Vi ska inte begränsa dem så mycket, vi ska erbjuda lekmöjligheter men inte styra deras lek.
Kontakt
-
PersonBodil Dahlman, UniversitetsadjunktAvdelningen för Landskapsarkitektur