En flodkräfta på en mur med högt gräs i bakgrunden.
Foto: Ekoll AB

Odling av flodkräfta i Sverige

Sidan granskad:  2026-09-14

I Sverige finns två arter av sötvattenskräftor: flodkräfta (Astacus astacus) och den introducerade signalkräftan (Pacifastacus leniusculus).
Under 1900-talet minskade beståndet av flodkräfta kraftigt, främst på grund av kräftpest. Andra orsaker är spridningen av signalkräfta, försurning, miljöföroreningar och vattenreglering.

Man uppskattar att så mycket som 97 procent av de svenska flodkräftbestånden har slagits ut under de senaste hundra åren. Flodkräftan har stor kulturell och social betydelse och är dessutom ekonomiskt värdefull. På många håll i Sverige pågår därför arbete för att bevara och stärka flodkräftbestånden och fisket efter flodkräfta.

Publikationer och utbildningsmaterial

Bok: Flodkräftor och kräftodling i Sverige – en erfarenhetsbaserad handbok
Handboken består av två delar. Den första delen innehåller fakta och information om kräftor. Den andra delen är en praktisk vägledning för dig som vill odla kräftor.
Författare: Per Nyström och Marika Stenberg (Ekoll AB), samt Lennart Edsman och Patrik Bohman (SLU, Institutionen för akvatiska resurser).


Utbildningsmaterial: Kräftodlingens ABC
SLU har tagit fram utbildningsmaterialet Kräftodlingens ABC, som riktar sig till dig som vill börja odla flodkräftor. Materialet består av en handbok, en film samt information om finansiering, flodkräftor och kräftpest.

>> Lär dig mer om flodkräftan och kräftfiske.

Kontakt