Fyra SLU-projekt ska stärka växtförädlingen för norra Sverige
Äpplen, svarta vinbär, potatis, vitkål och broccoli står i fokus när SLU fördelar riktade medel från Formas till växtförädling för norra Sverige. Fyra projekt får totalt sex miljoner kronor per år. Forskningen handlar bland annat om klimatanpassning och motståndskraft mot sjukdomar.
Eftertraktad samisk mat blir avfall
Kulturellt anpassade maträtter finns sällan på menyn inom äldreomsorgen, trots att forskning visar att det är viktigt för hälsan. Ny forskning visar hur utbudet av samisk mat i äldreomsorgen kan öka utan stora kostnader, vilket skulle bidra till ökad matlust och välbefinnande hos äldre samer.
När hästen får komma till tals – forskning för ett bättre hästliv
Hur vet vi att en häst mår bra? Och vad kan vi göra för att träna, tävla och leva tillsammans på hästens villkor? Aktuell forskning om hästars välfärd, beteende och samspel med människor presenterades under den populärvetenskapliga Smedjeveckan på SLU i Skara.
Science and Education for Sustainable Life
Forskning och miljöanalys
Värt att veta 20 oktober: Konsten att återuppliva en utdöd vildhöna
Kan vi ta en tamhöna och förvandla henne till en vildhöna? Under en lunchföreläsning berättar professor Dominic Wright hur han försöker göra just detta.
Bäverns roll i smittspridningen av harpest utredd: Bidrar inte till ökad risk
Bäverdammar har ibland pekats ut som en grogrund för smittämnen och spridning av harpest. Men det stämmer inte, enligt en avhandling från SLU.
Hitta statistik, art- och miljödata
Jobba på SLU