FORSKNINGSPROJEKT

Bankerosion i små vattendrag – betydelse för partikeltransport och övergödning

Uppdaterad: juni 2026

Översikt

Start: januari 2026
Projektansvarig: Sara Sandstrom
Finansiär: KSLA

Mer relaterad forskning

Kort om projektet

Syftet med det här projektet är att undersöka vilken roll bankerosionen har för transport av fosfor i relation till andra källor. Målet är att bedöma fosforns tillgänglighet i områden kopplat till erosion.

Bankerosion i vattendrag har visat sig ha stor påverkan på partikeltransport och fosfortransport i flera länder, bland annat Storbrittanien och Danmark. I Sverige är dock detta relativt outforskat. Detta projekt vill lägga grunden till att börja få förståelse för detta under svenska förhållanden och förstå fosforns bidrag till övergödningsproblem i nedströms sjöar och vattendrag och möjliggöra rätt åtgärd på rätt plats.

Projektet bygger dels på GIS analyser för att bedöma erosionsrisk i vattendraget tillsammans med fältprovtagning och labbanalyser av bank, suspenderat material och bäddsediment. 

I vår forskningskatalog hittar du fler projekt