Mikrobiella interaktioner i metan- och sulfatomsättningen
Översikt
Medverkande
Mer relaterad forskning
Globala mål
- 6. Rent vatten och sanitet
- 13. Bekämpa klimatförändringarna
- 14. Hav och marina resurser
Kort om projektet
Studerar hur minskad svaveldeposition påverkar metanomsättningen i inlandsvatten
I detta forskningsprojekt undersöker vi hur den pågående och historiska minskningen av svaveldeposition påverkar metanomsättningen i sjöar. I Sverige har sulfatkoncentrationerna i ytvatten minskat – en miljöförändring som kan få oförutsedda konsekvenser för mikrobiella samhällen och de biogeokemiska processer som de driver.
Vi fokuserar på att förstå hur minskad tillgång på sulfat påverkar viktiga mikrobiella processer, såsom metanogenes (metanproduktion) och metanoxidation. Vi är särskilt intresserade av konkurrensförhållandet mellan metanogener och sulfat-reducerande bakterier, eftersom förändringar i sulfatnivåerna kan förskjuta balansen mellan dessa grupper och påverka hastigheten på metanproduktionen.
Dessa mikrobiella processer spelar en central roll i regleringen av metanflödet – en kraftfull växthusgas – från akvatiska ekosystem till atmosfären. Genom att undersöka sambanden mellan svaveldynamik och metanomsättning vill vi öka förståelsen för hur sötvattensekosystem reagerar på förändrade kemiska flöden och vad detta innebär för deras bidrag till klimatpåverkande gasutsläpp.