Mjölkveckan 2026: kvällsseminarium om finansiering
Som en del i Mjölkveckan 2026 arrangeras ett seminarium den 1 december om finansiering med representanter från banksektorn.
Datum: 1 december 2026
Tid: 16:00 - 19:00
Lokal: Stora sessionssalen
Sista anmälningsdag: 11 november 2026
Arrangör: Stiftelsen Lantbruksforskning, Kunskapsnav animalieproduktion, Sustainimal, SLU Partnerskap Alnarp och SLU Future Food
Plats: Alnarp
Stefan Malmström från Landshypotek bank pratar om bottenlånsfinansiering i samband med byggnationer och en representant från Sparbanken Skåne informerar om topplån. Enklare middag serveras och antalet platser är begränsat (45 platser).
Mjölkveckan arrangeras för att lyfta möjligheter och utmaningar för svensk mjölkproduktion och äger rum mellan 30 november och 3 december i Skåne.
Läs mer om Mjölkveckan, talarna och alla aktiviteter samt ta del av material från tidigare år.
Detta händer under Mjölkveckan 2026
Webbinarium 30 november
Virtuella stängsel och mjölkkor – går det att kombinera?
Tid: 30 november, kl. 13:00 – 15:00
Mer information
Studieresa 1 december
Tisdagen 1 december ordnar Skånemejerier en studieresa till lokala mjölkgårdar i samarbete med Kunskapsnav Animalieproduktion.
Tid: 1 december, kl. 10:00 – 15:00
Plats: buss från SLU Alnarp
Mer information
Kvällsseminarium med tema finansiering 1 december
Stefan Malmström från Landshypotek bank pratar om bottenlånsfinansiering i samband med byggnationer och representant från Sparbanken Syd informerar om topplån. Begränsat antal platser (45 personer) och enklare middag serveras.
Tid: 1 december kl. 16:00 – 19:00
Plats: Sessionssalen, slottet, SLU Alnarp
Mer information
Mjölkveckans konferensdag 2 december
Under Mjölkveckans konferensdag samlas forskare, lantbrukare och rådgivare kring framtidens mjölkproduktion med fokus på forskning, teknologi och framtidsutsikter.
samt
Mingel och middag
Efter konferensen den 2 december öppnar mingelytan upp. Dagen avrundas med en middag på Loftet och därefter pub på Lantmästarkåren. Vid middagen får vi lyssna till gästprofessor Håkan Jönsson som pratar kring temat mjölken och maten.
Tid: 2 december kl. 08.00-16.00, 16.00-sent
Plats: Aulan och Loftet, Alnarpsgården
Mer information
Webbinarium 3 december
Arbetseffektivitet i robotstall. Hur kan stallutformning bidra till effektivare arbete, bättre djurhälsa och ökad lönsamhet?
Tid: 3 december kl. 10.00-12.00
Mer information