3.5 Dialog kring vattenmiljöer
Dialog används på många olika sätt i arbetet med vattenmiljöer. I detta avsnitt har vi samlat generella tips och verktyg för dialog i detta sammanhang.
Några typiska situationer där dialog är avgörande i samband med åtgärder för vattenmiljöer/våtmarker är följande:
- Enskilda möten med markägare, till exempel inför och under en åtgärd.
- Dialogmöten för samverkan och kunskapsutbyte med flera aktörer, som lokalboende, om vattenmiljöers betydelse och om de ska restaureras.
- Vandringar längs vattendrag för att bidra till samsyn och utbyte om vattendraget..
Inbjudan till dialog
Inbjudan till en dialog kan man behöva lägga extra tid på. Om man avser att få till ett dialogmöte, till skillnad från till exempel ett informationsmöte, kan det vara värt att betona just det. Det kan få fler personer att känna att det är värt för dem att delta.
Vilka som är avsändare till en inbjudan kan spela stor roll för hur den tas emot. Om dialog-processen ska göras i samverkan mellan olika aktörer skriv då gärna ut på inbjudan vilka de är.
Metoder för dialog-aktiviteter utomhus
Dialogen får gärna hållas vid den plats som den handlar om. Vanliga argument för varför det kan fungera bättre är att "det är enkelt, okonstlat, lättare att lära känna varandra ute, lättare att komma till dialog, det balanserar ut maktskillnader och att man minns ett möte ute". CNV har tagit fram en samling med verktyg för dialog utomhus. Se www.slu.se/cnv/dialogverktyg. Där finner du stöd för att arbeta med förberedelser och deltagarnas förväntningar. Du får även tips på hur man kan använda förflyttningarna som del i dialogen och hur man kan skapa rum för samtalet. Att uppmärksamma platsen och dess många berättelser är en viktig del bland tipsen. Du får även stöd i hur man tar vara på andras kunskap och hur man tillsammans kan göra värderingsövningar.
Dialog om våtmarker
En samling tips för dialog som kompletterar den ovan är den som finns i checklistan för naturvägledning om våtmarker. Där finns ett avsnitt om dialog, med tips och goda exempel. Checklista för naturvägledning om våtmarker | slu.se. Tipsen utgår från en situation där en våtmark ska restaureras/åtgärdas och är uppdelade i innan, under och efter restaureringen/åtgärden.
Vandringar med dialog längs vattendrag
Samverkan kring vattendrag
På Skogsstyrelsens webb finner du samlade tips för samverkan. Det är en del av de samlade erfarenheterna från projektet Grip on Life. Ta del av samverkanstipsen här. Där finner du information om:
- Conservation standards
- GYBS-överenskommels
- Vattenvårdsavtal
- Kalmarmodellen
- Smultronställe-metoden
- Samordning vid skogsbruksåtgärder vid Natura2000-vatten
- En idébank för projekt inom naturvård, restaurering och kunskapsuppbyggnad.
Vid motsättningar och konflikter
Dialogvägvisaren är för att stärka din dialogkompetens. Du får hjälp av den att utveckla de förhållningssätt och kompetenser som stärker din förmåga att förstå dialogens möjligheter och begränsningar. Ta del av Dialogvägvisaren.
Reflektionscykeln är ett verktyg som hjälper den som håller i en dialog att reflektera över en utmanande situation. Verktyget ämnar erbjuda stöd för en så konstruktiv reflektion som möjligt, där vi har en struktur att hålla oss i och stödja oss mot för att kunna utforska och lära sig av den utmanande situationen. Se https://environmental-communication.org/tool/reflektionscykeln/
Enskilda möten med markägare
VAR KAN VI HÄNVISA OM DENNA TYPEN AV DIALOGSITUATION?
Kontakt
-
SLU Centrum för naturvägledning (CNV)