Sveriges lantbruksuniversitet

Personal vid sektionen för ekologi och biodiversitet


Antal sökresultat: 43
Karin Almlöf
Karin Almlöf
Forskningsingenjör vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673139
E-post: karin.almlof@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



David Angeler
David Angeler
Forskare FLK vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673049
E-post: david.angeler@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Bonnie Bailet
Bonnie Bailet
Doktorand vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: bonnie.bailet@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Simon Belle
Simon Belle
Forskare vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: simon.belle@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Stefan Bertilsson
Stefan Bertilsson
Professor vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673153
E-post: stefan.bertilsson@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Moritz Buck
Moritz Buck
Forskare vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: moritz.buck@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Francis Burdon
Francis Burdon
Forskare vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: francis.burdon@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Eric Capo
Eric Capo
Extern_resurs vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: eric.capo@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9



Peter Carlson
Peter Carlson
Forskare vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +46734427960
E-post: peter.carlson@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Fernando Chaguaceda
Fernando Chaguaceda
Postdoktor vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: fernando.chaguaceda@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Stina Drakare
Stina Drakare
Forskare FLK vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673102
E-post: stina.drakare@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Javier Florenza Garcia
Javier Florenza Garcia
Extern_resurs vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: javier.florenza.garcia@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Hannah Fried-Petersen
Hannah Fried-Petersen
Doktorand tjl vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: hannah.fried.petersen@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Willem Goedkoop
Willem Goedkoop
Professor vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673112, +46761402090
E-post: willem.goedkoop@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Ulf Grandin
Ulf Grandin
Forskare FLK vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673104
E-post: ulf.grandin@slu.se

Arbetsbeskrivning: Research interests: Vegetation dynamics in forested boreal ecosystems. Evaluation and assessment of biodiversity indicators. Statistical aspects of environmental assessment. Co-ordinator of the Swedish LTER network Teaching: Running a 10-week undergraduate course in Applied Environmental Assessment and a 3-week graduate course in Multivariate Methods. Director of studies.

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Simon Hallstan
Simon Hallstan
Miljöanalysspecialist vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673160
E-post: simon.hallstan@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Eva Herlitz
Eva Herlitz
Forskningsingenjör vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673122
E-post: eva.herlitz@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Haiyan Hu
Haiyan Hu
Forskare vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: haiyan.hu@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Richard Johnson
Richard Johnson
Professor vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673127
E-post: richard.johnson@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Maria Kahlert
Maria Kahlert
Forskare FLK vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673145
E-post: maria.kahlert@slu.se

Arbetsbeskrivning: Research: Freshwater benthic algae: Biodiversity, regulation by environmental factors, algae as biomonitors in lakes and streams, harmonization of methods. Director of Study: Graduate School Focus on Soils and Water (FoSW).

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Ze Hui Kong
Ze Hui Kong
Doktorand vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: ze.hui.kong@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Prune Leroy
Prune Leroy
Forskningsingenjör vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: prune.leroy@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Haldor Lorimer Olsson
Haldor Lorimer Olsson
Miljöanalysassistent vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: haldor.lorimer.olsson@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Brendan Mckie
Brendan Mckie
Forskare FLK vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673155
E-post: brendan.mckie@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Maliheh Mehrshad
Maliheh Mehrshad
Forskare vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: maliheh.mehrshad@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Carlotta Meriggi
Carlotta Meriggi
Doktorand vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: carlotta.meriggi@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Jenny Nilsson
Jenny Nilsson
Doktorand vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: jenny.nilsson@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Malin Olofsson
Malin Olofsson
Postdoktor vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: malin.olofsson@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Putte Olsson
Putte Olsson
Miljöanalysassistent vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673137
E-post: putte.olsson@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Isabel Quintana
Isabel Quintana
Forskningsingenjör vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673122
E-post: isabel.quintana@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Sophia Renes
Sophia Renes
Doktorand vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: sophia.renes@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Jasmina Sargac
Jasmina Sargac
Doktorand vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: jasmina.sargac@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Joel Segersten
Joel Segersten
Forskningsingenjör vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673160
E-post: joel.segersten@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Anders Stehn
Anders Stehn
Forskningsingenjör vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673122
E-post: anders.stehn@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Marlen Sunna
Marlen Sunna
Forskningsassistent vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673122
E-post: marlen.sunna@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Daniel Tamarit Chuliá
Daniel Tamarit Chuliá
Postdoktor vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: daniel.tamarit@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Amélie Truchy
Amélie Truchy
Postdoktor vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673196
E-post: amelie.truchy@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Klas Udekwu
Klas Udekwu
Forskare vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: klas.udekwu@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



James Weldon
James Weldon
Doktorand vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: james.weldon@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Magda-Lena Wiklund-Mckie
Magda-Lena Wiklund-Mckie
Forskningsingenjör vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673139
E-post: magda-lena.wiklund@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Tobias Vrede
Tobias Vrede
Forskare FLK vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673117
E-post: tobias.vrede@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Meifang Zhong
Meifang Zhong
Extern_resurs vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet
E-post: meifang.zhong@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö
Box 7050
750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Mikael Östlund
Mikael Östlund
Forskningsingenjör vid Institutionen för vatten och miljö; Sektionen för ekologi och biodiversitet

Telefon: +4618673116
E-post: mikael.ostlund@slu.se

Postadress:
Institutionen för vatten och miljö, Box 7050

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Loading…