Kontakta oss

Senast ändrad: 05 maj 2022

Kontakta oss om du har några frågor om datahantering eller vill veta mer om hur Data Management Support (DMS) kan hjälpa dig.

Vi ser till att det kommer till rätt person - skicka bara ett mail till dms@slu.se, eller använd vårt webbformulär för att boka en tid för att prata data.

Du kan också kontakta någon av oss direkt, våra kontaktuppgifter finns längre ned på sidan.

En grupp med människor utomhus. Foto.
DMS utanför SLU-biblioteket i Ultuna.

Personal

Hanna Lindroos
Avdelningschef
018-672838, 070-2585978
hanna.lindroos@slu.se

Mikaela Asplund
Koordinator
090-7868321
mikaela.asplund@slu.se

Kerstin Belin
Bibliotekarie
040-415046
kerstin.belin@slu.se

Jürg Brendan Logue
Verksamhetsutvecklare
018-672880
jurg.brendan.logue@slu.se

Simon Hallstan
Kommunikatör
018-671306, 073-5615236
simon.hallstan@slu.se

Karl Pettersson
Arkivarie
018-671302, 073-0605582
karl.pettersson@slu.se

Ida Taberman
Verksamhetsutvecklare
090-786 82 16, 070-587 61 65
ida.taberman@slu.se

Ylva Toljander
Librarian
072-227 09 48
ylva.toljander@slu.se

Hanna Östholm
Verksamhetsutvecklare
018-672368
hanna.ostholm@slu.se

Om DMS

Data Management Support (DMS) vid SLU är en universitetsgemensam stödfunktion. DMS stödjer SLU-anställda och SLU-studenter med bland annat hantering, publicering och arkivering av data. Läs mer om vad DMS erbjuder.

DMS är en enhet vid SLU-Biblioteket.

Data Curation Unit (DCU) + Miljödatastöd

Den 1 juli 2021 slogs de tidigare enheterna DCU och Miljödatastöd ihop till den nya enheten Data Management Support (DMS).