Ekologi
Kursen ska ge kunskaper i allmän ekologi omfattande organismers anpassningar till sin miljö, samt populationers, organismsamhällens och ekosystems struktur och dynamik. Förutom föreläsningar, seminarier samt fält- och laboratorieövningar omfattar kursen ett ca två veckors fältavsnitt (på annan ort) med projektarbete.
Information från kursledaren
Välkomna tiill kursstart 24 mars kl 9.
Zoomlänk har skickats med ett separat mail och finns även på kursens Canvassida som nu är igång.
Vänliga hälsningar,
Mattias Jonsson, kursansvarig
Kursvärdering
Kursvärderingen är avslutad
BI1039-40115 - Sammanställning av kursvärdering
Efter att kursvärderingen stängt har kursansvarig och studentrepresentanten upp till en månad på sig att skriva kommentarer. De publiceras automatiskt i sammanställningen.
Andra kursvärderingar för BI1039
Läsåret 2019/2020
2020-03-25 - 2020-06-07
Läsåret 2018/2019
2019-03-26 - 2019-06-09
Läsåret 2017/2018
2018-03-19 - 2018-06-03
Läsåret 2016/2017
2017-03-20 - 2017-06-04
Läsåret 2015/2016
2016-03-21 - 2016-06-05
Läsåret 2014/2015
2015-03-30 - 2015-06-07
Läsåret 2013/2014
2014-03-31 - 2014-06-08
Läsåret 2012/2013
2013-04-01 - 2013-06-09
Läsåret 2011/2012
2012-03-26 - 2012-06-01
Läsåret 2010/2011
2011-03-28 - 2011-06-03
Läsåret 2009/2010
2010-03-22 - 2010-06-04
Kursplan och övrig information
Kursplan
BI1039 Ekologi, 15,0 Hp
EcologyÄmnen
Miljövetenskap BiologiUtbildningens nivå
GrundnivåModuler
Benämning | Hp | Kod |
---|---|---|
Individen och populationen | 7,0 | 0502 |
Organismsamhället, ekosystemet | 5,0 | 0503 |
Projektet | 3,0 | 0504 |
Fördjupning
Grundnivå, har endast gymnasiala förkunskapskravGrundnivå (G1N)
Betygsskala
Kraven för kursens olika betygsgrader framgår av betygskriterier, som ska finnas tillgängliga senast vid kursstart.
Språk
SvenskaFörkunskapskrav
Kunskaper motsvarande grundläggande behörighet samt Biologi 2 och Matematik 3Mål
Kursen syftar till är att ge grundläggande kunskaper om ekologiska begrepp, frågeställningar och arbetsmetoder.
Efter avslutad kurs ska studenten kunna:
redogöra för grundläggande begrepp och frågeställningar rörande:
Förklara grundläggande begrepp och frågor som rör organismers anpassningar till miljön.
Förklara grundläggande begrepp och frågor som rör populationers förändringar i tid och rum.
Förklara grundläggande begrepp och frågor som rör struktur och förändring över tid i organismsamhällen.
-Förklara grundläggande begrepp och frågor som rör flöden av energi- och ämnen i ecosystem.
Göra beräkningar av populationstillväxt och dynamik.
Göra enkla flödesberäkningar av energi och ämnen i ekosystem.
I form av grupparbete planera och genomföra ekologiska undersökningar i fält och kommunicera resultaten muntligt och skriftligt.
-Identifiera vanliga svenska evertebratgrupper i sött och bräckt vatten.
Innehåll
Undervisning i form av föreläsningar och övningar berör organismernas anpassningar till sin miljö, populationsekologi, samspelet mellan arter (t.ex. konkurrens och predation), organismsamhällen (bl.a. näringsväven och artdiversitet), ekosystem (t.ex. flöden av energi, kol och näringsämnen), samt evertebrater i sött och bräckt vatten.
Föreläsningar berör också utvecklingen av ekologi som vetenskap och dess relation till andra vetenskaper, förändringar i organismsamhällen och ekosystem över tid samt människans roll i ekologiska processer.
Studenter genomför ekologiska undersökningar i fält under en studieresa. Projektet, som är obligatoriskt, redovisas såväl skriftligt som muntligt.
Betygsformer
Kraven för kursens olika betygsgrader framgår av betygskriterier, som ska finnas tillgängliga senast vid kursstart.Examinationsformer och fordringar för godkänd kurs
Godkända skriftliga tentamina, godkända skriftliga och muntliga rapporter, godkänt deltagande i obligatoriska moment.
- Om studenten inte blivit godkänd på ett prov har examinatorn rätt att ge en kompletteringsuppgift – om det finns skäl för det och om det är möjligt.
- Om studenten har ett beslut från SLU om särskilt pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning, har examinatorn rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra provet på ett alternativt sätt.
- Om denna kursplan ändras, eller om kursen läggs ner, ska SLU besluta om övergångsregler för examination av studenter, som antagits enligt denna kursplan och ännu inte blivit godkända.
- För examination av självständigt arbete (examensarbete) gäller dessutom att examinatorn kan tillåta studenten att göra kompletteringar efter inlämningsdatum. Mer information finns i utbildningshandboken
Övriga upplysningar
- Rätten att delta i undervisning och/eller handledning gäller endast det kurstillfälle, som studenten blivit antagen till och registrerad på.
- Om det finns särskilda skäl, har studenten rätt att delta i moment som kräver obligatorisk närvaro vid ett senare kurstillfälle. Mer information finns i utbildningshandboken.
Ansvarig institution/motsvarande
Institutionen för ekologi
Kompletterande uppgifter
Betygskriterier
Betygskriterier för Kursen Ekologi BI1039, 15 hp
Betygskriterierna utgår från 6 lärandemål som är beskrivna i kursplanen. Gemensamt för lärandemålen 1-4 är att studenten skall kunna redogöra för grundläggande begrepp och frågeställningar inom respektive organisationsnivå:
Lärandemål 1 – ekologisk organisationsnivå: individen
Lärandemål 2 – ekologisk organisationsnivå: populationen
Lärandemål 3 – ekologisk organisationsnivå: organismsamhället
Lärandemål 4 – ekologisk organisationsnivå: ekosystemet
Lärandemål 5 – faunistik, akvatiska evertebrater
Lärandemål 6 – ekologisk fältmetodik, projektarbete i grupp
Allmän beskrivning av betygskriterium för lärandemål 1-4
3. (Godkänt) Kan redogöra för grundläggande begrepp och teorier inom ekologin med obetydliga missförstånd. Kan redogöra för centrala frågeställningar inom området.
4. (Väl godkänt) Utöver kraven för betyget 3 kan studenten utförligt redogöra för ekologiska fenomen och frågeställningar inom området.
5. (Mycket väl godkänt) Utöver kraven för betyg 3 och 4 skall studenten ha fått en mer välutvecklad helhetsbild av kursinnehållet, och kan på ett korrekt sätt tillämpa teorier på ej tidigare presenterade problem.
Betygskriterium för lärandemål 5-6
För lärandemålen 5-6 sätts enbart betyget 3 (godkänt):
• För godkänt på lärandemål 5 krävs: Studenten kan bestämma flertalet genomgångna organismer till relevant taxonomisk nivå och beskriva i vilken miljö de lever.
• För godkänt på lärandemål 6 krävs: Studenten har visat förmåga att i grupp kunna planera och genomföra enklare ekologiska undersökningar i olika naturmiljöer (alt teoretiska varianter av detta om det är omöjligt att genomföra i fält) och muntligen och skriftligen kunna kommunicera resultaten.
Utformning och betygsättning av examinationer
Lärandemålen 1-5 examineras skriftligt vid tre tentamenstillfällen. Varje lärandemål utgör ett delprov och examineras var för sig på tentamen. Vid tentamenstillfälle 1 examineras lärandemålen 1 och 2. Vid tentamenstillfälle 2 examineras lärandemålen 3 och 4. Lärandemålet 5 examineras separat utan graderade betyg. Resultat från alla lärandemål (1-6) som registreras i LADOK slås samman i tre delar enligt nedan:
Provkod Benämning Hp
0001 Individen, populationen 7.00
0002 Organismsamhället, ekosystemet 5.00
0003 Projektet, faunistik 3.00
Gränserna för betygen 3, 4 och 5 för varje delprov av lärandemålen 1-4 i skriftlig tentamen är 60%, 75% respektive 85%.
Lärandemålet 6 ges betyget 3 om studenten aktivt har deltagit i projektarbetet och redovisningen.
Sammanvägning av resultat från lärandemålen 1 - 4 för beräkning av slutbetyg för kursen
För att få betyget godkänt (3) på hela kursen krävs godkänt på alla lärandemål LM1-4 samt godkänt på lärandemålen 5-6 som inte graderas.
För högre slutbetyg krävs förutom godkänt på lärandemålen 1-6 följande resultat på delproven för lärandemålen 1-4:
För betyget 4 på hela kursen krävs betyget 4 på minst tre av delproven, eller betyget 4 på minst ett delprov och betyget 5 på minst ett delprov.
För betyget 5 på hela kursen krävs minst betyget 5 på två delprov och betyget 4 på de andra två delproven, eller betyget 5 på tre delprov och betyget 3 på ett delprov.
Litteraturlista
- Ecology Författare: Bowman, W.D. and Hacker, S.D. ISBN: 9781605359212 [Ecology] (https://www.bokus.com/bok/9781605357973/ecology/) Kommentar: Fjärde upplagan är av samma bok fungerar också, även om sidhänvisningarna inte kommer att variera.