Livsmedelsteknologi med introduktion till livsmedelstillsyn
Information från kursledaren
Välkomna till kursen 'Livsmedelsteknologi med introduktion till livsmedelstillsyn' som är den första kursen inom magisterprogrammet i livsmedelstillsyn.
Välkomnande och upprop till programmet och kursen sker digitalt via Zoom den 29 augusti klockan 13:15-15:00. Här får du möjlighet att ställa eventuella frågor till kursledarna och bekanta dig med varandra. Uppropet är obligatoriskt.
Zoom: https://slu-se.zoom.us/j/66284820735
Lösenord: 123456
------------------------
Hela kursen kommer att ges på distans via Zoom och Teams plattformar. Vi planera att även examination skall ges i distansform. Därför är det viktigt att du redan nu laddar ner och installerar Zoom; se mer information på Studentwebben:
https://student.slu.se/studieservice/it-stod1/support/programvara-for-studenter/
Ett preliminärt schema kommer att finnas tillgängligt på kurshemsidan i början på augusti. Schemat kan komma att uppgraderas tills kursen startar!
Vi kommer att använda plattformen Canvas, där det kommer att finnas viktig information, handouts och mycket annat. Där hittar du också en länk till Zoom som kommer att användas under kursens gång.
Om du har ändrat dina planer och bestämt dig för att inte delta i kursen, vänligen meddela mig ASAP genom att skicka ett e-post till monika.johansson@slu.se . Detta underlättar den slutliga planeringen av kursen och ger plats för andra studenter.
Viktig!! Om du inte redan är SLU-student måste du registrera dig för ditt campuskonto i tid. Information om hur du gör detta finns här: https://student.slu.se/studier/nystudent/checklista/
Avslutningsvis vill vi påminna dig om att du måste registrera dig på kursen i Ladok Student, inte minst för att kunna komma åt Canvassidor.
Återigen, varmt välkommen till kursen!
Monika och Henrik
Kursvärdering
Kursvärderingen är avslutad
LV0119-10357 - Sammanställning av kursvärdering
Efter att kursvärderingen stängt har kursansvarig och studentrepresentanten upp till en månad på sig att skriva kommentarer. De publiceras automatiskt i sammanställningen.
Andra kursvärderingar för LV0119
Läsåret 2021/2022
Livsmedelsteknologi med introduktion till livsmedelstillsyn (LV0119-10349)
2021-08-30 - 2021-11-01
Kursplan
LV0119 Livsmedelsteknologi med introduktion till livsmedelstillsyn, 15,0 Hp
Food Technology with introduction to food controlÄmnen
LivsmedelsvetenskapUtbildningens nivå
Avancerad nivåModuler
Benämning | Hp | Kod |
---|---|---|
Tentamen | 10,0 | 0102 |
Faktablad | 2,5 | 0103 |
Studentlektion | 2,5 | 0104 |
Fördjupning
Avancerad nivå, har endast kurs/er på grundnivå som förkunskapskravAvancerad nivå (A1N)Betygsskala
Språk
SvenskaFörkunskapskrav
Kunskaper motsvarande 180 hp varav 90 hp inom något av följande utbildningsområden: biologi, husdjursvetenskap, livsmedelsvetenskap, nutrition, folkhälsovetenskap, medicin, miljövetenskap, kemi, mat- och måltidsvetenskap, kostvetenskapFörkunskapskravet är även uppfyllt av den som har en yrkesexamen som veterinär, biomedicinsk analytiker eller som dietist, och kan också uppfyllas på annat sätt som ger motsvarande kunskaper.
Mål
Efter avslutad kurs ska studenten kunna:- muntligt och skriftligt beskriva hur livsmedel produceras
- redogöra för livsmedelskvalitet
- beskriva och förklara de moment som ingår i livsmedelstillsyn
- söka och sammanställa litteratur och information
- redogöra för våra baslivsmedels sammansättning och teknologiska egenskaper
- redogöra för våra vanligaste förädlings- och hållbarhetsprocesser
- översiktligt behärska presentations- och argumentationsteknik
Innehåll
Kursen bygger på föreläsningar, inbjudna föreläsare, grupparbete, muntlig och skriftlig redovisning av uppgifteroch självstudier.
Kursen ger en introduktion till:
- livsmedelsproduktion och livsmedelskvalitet
- livsmedelstillsyn och dess roll i livsmedelskedjan
- litteratur- och informationssökning
- presentationsteknik, opponering och argumentation
Kursen behandlar de flesta livsmedelsgrupper med avseende på:
- Kemisk sammansättning och dess effekter på olika egenskaper hos livsmedlen
- De vanligaste processerna för förädling av olika råvaror
Examinationsformer och fordringar för godkänd kurs
Muntliga, praktiska och skriftliga tentamina.Skriftlig tentamen: 10 hp (betyg U,3,4,5)
Faktablad: 2.5 hp (U/G)
Studentlektion: 2.5 hp (U/G)
Slutbetyg erhålls när alla obligatoriska moment uppnås.
- Om studenten inte blivit godkänd på ett prov har examinatorn rätt att ge en kompletteringsuppgift – om det finns skäl för det och om det är möjligt.
- Om studenten har ett beslut från SLU om särskilt pedagogiskt stöd på grund av funktionsnedsättning, har examinatorn rätt att ge ett anpassat prov eller låta studenten genomföra provet på ett alternativt sätt.
- Om denna kursplan ändras, eller om kursen läggs ner, ska SLU besluta om övergångsregler för examination av studenter som antagits enligt denna kursplan och ännu inte blivit godkända.
- För examination av självständigt arbete (examensarbete) gäller dessutom att examinatorn kan tillåta studenten att göra kompletteringar efter inlämningsdatum. Mer information finns i utbildningens regelsamling.
Övriga upplysningar
- Rätten att delta i undervisning och/eller handledning gäller endast det kurstillfälle som studenten blivit antagen till och registrerad på.
- Om det finns särskilda skäl, har studenten rätt att delta i moment som kräver obligatorisk närvaro vid ett senare kurstillfälle. Mer information finns i utbildningens regelsamling.
Ansvarig institution/motsvarande
Institutionen för molekylära vetenskaper
Kompletterande uppgifter
Betygskriterier
Lärandemål samt betygskriterier för LV0119 Livsmedelsteknologi med introduktion till livsmedelstillsyn, 15 hp
Lärandemål 1: Beskriva de vanligaste livsmedelsråvarorna samt redogöra för deras viktigaste kvalitetsegenskaper
Lärandemål 2: Beskriva de processer som omvandlar och förädlar olika råvaror till de vanligaste livsmedelsprodukterna
Lärandemål 3: Redogöra för samband mellan råvarans sammansättning, processbarhet och produktkvalitet
Lärandemål 4: Beskriva och förklara livsmedelskontrollen i Sverige, inklusive ansvariga myndigheter samt kontrollprocessen.
Lärandemål 5: Söka och sammanställa litteratur och information översiktligt samt behärska presentations- och argumentationsteknik
|
Lärandemål 1* |
Lärandemål 2* |
Lärandemål 3* |
Lärandemål 4* |
Lärandemål 5 |
Betyg 3
|
Generellt beskriva de vanligaste livsmedelsråvarorna samt redogöra för deras viktigaste kvalitetsegenskaper med användning av relevant terminologi |
Generellt beskriva de processer som omvandlar och förädlar olika råvaror till de vanligaste livsmedelsprodukterna med användning av relevant terminologi |
Redogöra för hur råvarans sammansättning och struktur förändras under processning |
Övergripande beskriva livsmedelskontrollen inklusive ansvariga myndigheter och kontrollprocessen. |
Söka och sammanställa litteratur och information översiktligt samt behärska presentations- och argumentationsteknik |
Betyg 4
|
Ingående beskriva de vanligaste livsmedelsråvarorna samt redogöra för deras viktigaste kvalitetsegenskaper. |
Ingående beskriva viktiga processteg vid livsmedelstillverkning |
Ingående redogöra för hur sammansättning och struktur hos råvarorna förändras under process och hur förändringen påverkar egenskaper hos det färdiga livsmedlet |
Ingående beskriva och förklara livsmedelskontrollen inklusive ansvariga myndigheter och kontrollprocessen. |
|
Betyg 5
|
|
Utvärdera processer som omvandlar och förädlar olika råvaror till de vanligaste livsmedelsprodukterna |
Utvärdera hur produktens egenskaper och kvalitet påverkas av råvarans sammansättning och vilka konsekvenser dessa råvaror har för processbarheten |
Resonera och diskutera kring styrkor och brister i livsmedelskontrollen och kontrollprocessen genom hela livsmedelskedjan |
|
*För att student ska kunna få högre betyg än godkänt (4 eller 5) ställs krav på att inlämningsuppgifter i kursen ska vara avklarade inom utsatt tid. Högre betyg än godkänt kan erhållas till och med 1:a möjliga omtentamenstillfälle.
Litteraturlista
Livsmedelsvetenskap Författare: Annica Nylander, Lena Jonsson, Ingela Marklinder, Margaretha Nydahl
ISBN: 9789144095677
(https://www.studentlitteratur.se/kurslitteratur/omvardnad-och-vard/naringslara/livsmedelsvetenskap)
Kommentar: Andra upplagan
Föreläsarna handouts skall också användas som en del av kurslitteratur