SLU-nyhet

Pom och Nationella genbanken har fått ny postadress

Publicerad: 22 mars 2021
Färgfoto som föreställer Trädgårdsmästarbostaden, ett rött tegelhus, där Pom och Nationella genbanken har sitt kontor.

Från måndagen den 1 mars har Pom och Nationella genbanken en ny postadress.

På grund av nya utdelningsrutiner hos PostNord har SLU Alnarp fått en ny postadress. Det betyder att Pom och Nationella genbanken ändrar boxnummer. Den nya adressen för brev och mindre försändelser lyder:

 

SLU Alnarp

Pom/Nationella genbanken

Box 190

234 22 Lomma

 

Eftersändning av post adresserad till den gamla adressen (box 57) kommer att ske fram till den första mars 2022, men använd helst den nya adressen redan nu.


Kontaktinformation

Verksamhetsledare för Nationella genbanken: Helena Persson, 040-41 51 47 alt. 0735-32 84 92, helena.m.persson@slu.se

Genbankskurator för krukväxter, prydnadslökar och -knölar: Karin Persson, 040-41 55 46 alt. 0702-64 63 56, karin.persson@slu.se

Genbankskurator för perenner: Linnea Oskarsson, 040-41 55 86 alt. 070-350 14 19, linnea.oskarsson@slu.se

Genbankskurator för fleråriga köksväxter: Erik de Vahl, 0724-54 98 79, erik.de.vahl@slu.se

Trädgårdsbiträde: Lucy Clarke, lucy.clarke@slu.se

Trädgårdsmästare: Frederik Tauchnitz, frederik.tauchnitz@slu.se

Sidansvarig: linnea.oskarsson@slu.se