Nyhet

Kittlande maskar och livet i underjorden

Publicerad: 27 maj 2025
Barnhänder med daggmask i. Foto.

“Det kittlas och det är kallt.” Så känns det att hålla i en daggmask enligt ett barn på Tils förskola i Sigtuna. Forskaren Maria Viketoft har besökt förskolan för att berätta om livet i marken.

Maria Viketoft forskar på markdjur och fick förfrågan av en förskola i Sigtuna som har ett temaprojekt kring boken Tims trädgård. Boken handlar om olika djur som myror, daggmaskar, mullvadar och skogsmöss. För att fördjupa sig i vad som händer under marken konsulterade förskolan en expert från SLU.

– Vi tittade på några av de mindre markdjuren, som hoppstjärtar och kvalster, i en stereolupp och pratade om varför de här djuren är så viktiga och vad de betyder för näringen i marken, berättar Maria.

– De ser större ut med stereoluppen är vad vi ser med ögat, sa ett av barnen.

– Under stereoluppen rörde sig dubbelfotingen jättesnabbt men när vi tittade på den med ögat var den långsam, sa ett annat.

Vad gör djuren i burken?

Besöket i förskolan skedde 22 maj och totalt berättade Maria om livet under marken för tre grupper om sex-sju barn. Enligt förskolelärarstudenten Ellen Burvall tyckte barnen att det var superroligt. De funderade på vad djuren gjorde i burken som Maria hade med sig. Om de inte rör på sig sover de nog menade någon. Men mest spännande verkar det ha varit att hålla i en livs levande daggmask! På frågan om hur man vet att det är en vuxen mask kom svaret självklart:

– Den är lång och stor!

Stämmer det Maria?

– Nej, det stämmer inte. Det finns olika arter av daggmaskar som skiljer sig åt i storlek. Det som visar på att de är vuxna är att de har en förtjockning på kroppen, en så kallad gördel. Det var kul att se barnens reaktioner när de tittade i stereoluppen, fortsätter Maria. Barnen var oerhört fokuserade och man märkte tydligt när de lyckades zooma in på ett kryp i burken.

– Förskolebarn är en så tacksam målgrupp! Barnen lyssnade verkligen och tog till sig det jag pratade om. Jag blev jätteglad när jag fick förfrågan om att besöka förskolan. Det är fint att förskolepedagogerna tar in forskning i sin undervisning. Jag rekommenderar alla forskare att ta tillvara på chansen att kommunicera med barn för att väcka deras nyfikenhet och intresse för vår natur!

Engagerade barn pratar om insekter och maskar

Efter att Maria var på förskolan har de tittat på olika filmer om maskar och naturvetenskap där barnen sedan fått rita eller bygga hur de bor och hur markdjuren ser ut.

– Barnen har ett väldigt stort intresse för insekter och livet under marken och berättar för varandra om att masken är både en tjej och en kille samtidigt och att den är vuxen om den har en ring på kroppen. Barnen var väldigt engagerade under själva besöket och lyssnade på Maria, berättar Ellen.