Studien riktar sig till gårdar med minst 16 förstagångsbetande kalvar som är max tolv månader gamla och som inte blivit avmaskade tidigare. Det är viktigt att djuren kommer från samma besättning och helst går tillsammans på samma bete.
För att delta behöver du:
- kunna samla träckprover från kalvarna två gånger med två veckors mellanrum
- ha möjlighet att få tillgång till avmaskningsmedel via veterinär
I denna studie tittar vi på effekten av vanligt förekommande avmaskningsmedel som innehåller makrocykliska laktoner (t.ex. Ivomec, Dectomax, Eprinex eller Cydektin). Fråga oss eller din veterinär om du är osäker.
Du behöver inte ha någon tidigare erfarenhet av att delta i forskningsprojekt, vi skickar allt material du behöver och ger tydliga instruktioner hela vägen.
Du kommer också att få resultatet från dina djur helt kostnadsfritt. Vi utför en individuell och mer omfattande äggräkning än vad som sker rutinmässigt (värde ca 1248 kr exkl. moms per djur och provtagning, totalt 39 936 kr vid inskick av 16 djur som provtas före och efter avmaskning). Övriga resultat kommer också att göras tillgängliga i slutet av studien men ej gå att koppla till enskilda gårdar.
Som tack för deltagande så utgår även en ersättning på 2500 kr.