Om oss

Senast ändrad: 04 oktober 2019

Här hittar du kontaktuppgifter och adresser till institutionen för växtbiologi.

Hitta till oss

SLU ligger söder om Uppsala centrum. Åk söderut på Dag Hammarskjölds väg, sväng vänster på Veterinärvägen och sedan höger på Ulls väg. Biocentrum (en stor grå tegelbyggnad) ligger på vänster sida. Ingången är på sidan längst bort från vägen. Det går också bussar som stannar på Ulls väg, se Upplands lokaltrafik för detaljer.

Kontakter

Prefekt
Professor Pär Ingvarsson
Epost: Par.Ingvarsson@slu.se

Studierektorer grundutbildning
Anna Westerbergh
Epost: Anna.Westerbergh@slu.se
Per-Olof Lundquist
Epost: Per-Olof.Lundquist@slu.se

Studierektor doktorandutbildning
Christina Dixelius
Email: Christina Dixelius@slu.se

Kurssekretare
Qing Heijkenskjöld
Epost: Qing.Heijkenskjold@slu.se

Personalansvarig
Lotta Olsson
Epost: Lotta.Olsson@slu.se

IT- och Webbansvarig
Björn Nicander
Epost: Bjorn.Nicander@slu.se

Besöksadress
BioCentrum, Undervisningsplan 5, Ultuna

Postadress
Växtbiologi
SLU
Box 7080
750 07 Uppsala

Notera: fram till 2014 var vi Institutionen för växtbiologi och skogsgenetik

Leveransadress
Institutionen för växtbiologi
Ulls gränd 1
75651 Uppsala

Direktleveransadress
Lennart Hjelms väg 8

Fakturaadress
SLU Fakturamottagning
Box 7090
75007 Uppsala


Kontaktinformation

bjorn.nicander@slu.se, 018-673309

Sidansvarig: Bjorn.Nicander@slu.se