Vill du arbeta för ökad hållbarhet inom fiskodling?

Fiskfoder till odlad laxfisk har genomgått stora förbättringar men har fortsatta problem med miljömässig hållbarhet. Vi arbetar med att utvärdera framtidens proteinråvaror till odlad regnbågslax och söker en motiverad masterstudent till hösten 2025.
Just nu utvärderar vi svampprotein odlat på restmaterial från skogsindustrin som foderråvara till fisk. Detta sker inom ramarna för projektet ”Tree to feed”. Som en del i projektet kommer du arbeta med ett tillväxtförsök på regnbågslax. Du kommer att delta vid slutprovtagning i försöket (fältarbete ca 4-5 dagar) och då arbeta praktiskt med fisk vid försöksanläggning för fiskodling i Jämtland. Du kommer därefter arbeta med analysarbete och utvärdering av bl a tillväxt och hälsoeffekter på fisk samt utvärdera råvarans inverkan på pelletkvalitet. Resultaten sammanställs i din masteruppsats och kommer även komma forskning, företag och i viss mån foderindustri till gagn.
Vi söker dig som tycker att detta låter spännande. Du är en student som avser att plocka ut en masterexamen och merparten av arbetet genomförs i Uppsala. För att få arbeta med försöksdjur krävs att du genomgått eller har möjlighet att gå en onlinekurs i försöksdjursvetenskap.
Vi är en forskargrupp som arbetar inom akvakultur med fokus på nutrition vid institutionen för tillämpad husdjursvetenskap och välfärd.
Vill du veta mer?
Kontakta Hanna Carlberg, Hanna.carlberg@slu.se eller Aleksandar Vidakovic, aleksandar.vidakovic@slu.se