Kontakta oss på HUV

Senast ändrad: 05 oktober 2020

Här hittar du kontakter vid institutionen för husdjurens utfodring och vård. Här finns en personallista samt kontaktuppgifter till ledningspersoner och andra viktiga funktioner vid institutionen. Du hittar oss i VHC på Ultuna campus, våning 3.

Personal

Personallista (A-Ö) 

Besöksadress:

VHC, Ulls väg 26

Så hittar du till VHC på Ultuna campus

Så hittar du inne i VHC

Postadress:

SLU, Institutionen för husdjurens utfodring och vård
Box 7024
750 07 Uppsala

 

Ledning och andra funktioner

Prefekt

Sara Österman, sara.osterman@slu.se, 018-67 16 68

Ställföreträdande prefekt

Ewa Wredle, ewa.wredle@slu.se, 018-67 26 99

Biträdande prefekt

Bengt-Ove Rustas, bengt-ove.rustas@slu.se, 018-67 16 63

Administrativ chef

Johan Karlsson, johan.s.karlsson@slu.se, 018-67 16 90

Institutionsadministratörer

Gemensam mailadress till administrationen på HUV: HUV.Administration@slu.se

Marianne Lövgren, marianne.lovgren@slu.se, 018-67 20 26

Gunilla Helmersson, gunilla.helmersson@slu.se, 018-67 16 05

Sture Larsson, sture.larsson@slu.se, 018-67 32 18

Studierektor för grundutbildningen

Magdalena Åkerfeldt, HUV.studierektor@slu.se, 018-67 17 16

Rebecca Danielsson, HUV.studierektor@slu.se, 018-67 16 28

Studierektor för forskarutbildningen

Anna Skarin, anna.skarin@slu.se, 018-67 19 54

Webbredaktör och kommunikatör

Marie Liljeholm, marie.liljeholm@slu.se, 018-67 23 87

Sidansvarig: marie.liljeholm@slu.se