Hoppa till huvudinnehåll
Sveriges lantbruksuniversitet

Personallista HUV


Antal sökresultat: 61
Sigrid Agenäs
Sigrid Agenäs
Professor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Skötsel idisslare

Telefon: +4618671633, +46706973231
E-post: sigrid.agenas@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Camilla Andersson
Camilla Andersson
Laboratorietekniker vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Laboratorium

Telefon: +4618672940
E-post: camilla.andersson@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Jorge André
Jorge André
Laboratorieingenjör vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Laboratorium

Telefon: +4618672941
E-post: jorge.andre@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Aprajita Aprajita
Aprajita Aprajita
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Akvakultur
E-post: aprajita.singh@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Lidija Arapovic
Lidija Arapovic
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel enkelmagade djur

Telefon: +4618672464, +46724521960
E-post: lidija.arapovic@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Kartik Baruah
Kartik Baruah
Universitetslektor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Akvakultur

Telefon: +4618672222, +46702749375
E-post: kartik.baruah@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Malin Boyner
Malin Boyner
Doktorand tjl vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel fågel

Telefon: +4618671257
E-post: malin.boyner@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Bernardo Brandão Niebuhr Dos Santos
Bernardo Brandão Niebuhr Dos Santos
Postdoktor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Renskötsel

Telefon: +4618671658
E-post: bernardo.brandao@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Shuowen Cao
Shuowen Cao
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Akvakultur
E-post: shuowen.cao@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Mikhail Churakov
Mikhail Churakov
Postdoktor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Skötsel idisslare

Telefon: +4618672837
E-post: mikhail.churakov@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Rebecca Danielsson
Rebecca Danielsson
Forskare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära idisslare

Telefon: +4618671628
E-post: rebecca.danielsson@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Johan Dicksved
Johan Dicksved
Forskare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel enkelmagade djur

Telefon: +4618672810
E-post: johan.dicksved@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Anna Edvardsson Rasmussen
Anna Edvardsson Rasmussen
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära idisslare

Telefon: +4618672813
E-post: anna.edvardsson.rasmussen@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Margareta Emanuelson
Margareta Emanuelson
Universitetslektor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Institutionen för husdjurens utfodring och vård

Telefon: +4618671649, +46703357470
E-post: margareta.emanuelson@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Torsten Eriksson
Torsten Eriksson
Universitetslektor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Fodervetenskap

Telefon: +4618671643
E-post: torsten.eriksson@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Hanna Eriksson
Hanna Eriksson
Postdoktor, Universitetsadjunkt vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Skötsel idisslare
Postdoktor, Universitetsadjunkt vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Skötsel idisslare

Telefon: +4618671949
E-post: hanna.eriksson@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala


Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Johanna Friman
Johanna Friman
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel enkelmagade djur

Telefon: +4618672300
E-post: johanna.friman@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Horacio Gonda
Horacio Gonda
Universitetslektor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Fodervetenskap

Telefon: +4618672350, +46705686302
E-post: horacio.gonda@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Tomas Grönqvist
Tomas Grönqvist
Laboratorieassistent vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Laboratorium

Telefon: +4618672939
E-post: tomas.gronqvist@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Astrid Gumucio
Astrid Gumucio
Laboratoriechef vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Laboratorium

Telefon: +4618672818
E-post: astrid.gumucio@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Pontus Gunnarsson
Pontus Gunnarsson
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel enkelmagade djur
E-post: pontus.gunnarsson@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Anna-Greta Haglund
Anna-Greta Haglund
Laboratorieingenjör vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Laboratorium

Telefon: +4618672814
E-post: anna-greta.haglund@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Annica Hansson
Annica Hansson
Extern resurs vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära idisslare

Telefon: 0708330063
E-post: annica.hansson@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Gunilla Helmersson
Gunilla Helmersson
Försökstekniker vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Administration

Telefon: +4618671605, +46706664379
E-post: gunilla.helmersson@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Carlos Hernandez
Carlos Hernandez
Forskare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel fågel

Telefon: +4618671637
E-post: carlos.hernandez@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Kjell Holtenius
Kjell Holtenius
Professor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel idisslare

Telefon: +4618671629
E-post: kjell.holtenius@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Emma Ivarsson
Emma Ivarsson
Universitetslektor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel enkelmagade djur

Telefon: +4618672044, +46737033348
E-post: emma.ivarsson@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Johan Karlsson
Johan Karlsson
Administrativ chef vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Institutionen för husdjurens utfodring och vård

Telefon: +4618671690
E-post: johan.s.karlsson@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Anders Kiessling
Anders Kiessling
Professor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Akvakultur

Telefon: +46703919399
E-post: anders.kiessling@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Cecilia Kronqvist
Cecilia Kronqvist
Forskare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära idisslare

Telefon: +4618671654
E-post: cecilia.kronqvist@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Markus Langeland
Markus Langeland
Extern resurs vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Akvakultur

Telefon: +46736261060
E-post: markus.langeland@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Sture Larsson
Sture Larsson
Intendent vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Administration

Telefon: +4618673218
E-post: sture.larsson@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Marie Liljeholm
Marie Liljeholm
Kommunikatör vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Institutionen för husdjurens utfodring och vård

Telefon: +4618672387
E-post: marie.liljeholm@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Mikaela Lindberg
Mikaela Lindberg
Universitetslektor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Skötsel idisslare

Telefon: +4618671013
E-post: mikaela.lindberg@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Sofia Lindkvist
Sofia Lindkvist
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Skötsel idisslare

Telefon: +4618672582, +46761309806
E-post: sofia.lindkvist@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Katrin Lindroth
Katrin Lindroth
Doktorand, Universitetsadjunkt vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel enkelmagade djur
Doktorand, Universitetsadjunkt vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Fodervetenskap

Telefon: +4618671781
E-post: katrin.lindroth@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala


Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Torbjörn Lundh
Torbjörn Lundh
Professor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel, enkelmagade djur

Telefon: +4618672137
E-post: torbjorn.lundh@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Majsan Lövgren
Majsan Lövgren
Personaladministratör vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Administration

Telefon: +4618672026, +46703178698
E-post: marianne.lovgren@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Markos Managos
Markos Managos
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Skötsel idisslare

Telefon: +4618671657
E-post: markos.managos@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Kamyar Mogodiniyai Kasmaei
Kamyar Mogodiniyai Kasmaei
Postdoktor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Fodervetenskap

Telefon: +4618671651
E-post: kamyar.mogodiniyai.kasmaei@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Suraya Binti Mohamad Salleh
Suraya Binti Mohamad Salleh
Postdoktor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära idisslare
E-post: suraya.mohamad.salleh@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Anne Mukasafari
Anne Mukasafari
Extern resurs vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära idisslare
E-post: anne.mukasafari@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Externt



Cecilia Müller
Cecilia Müller
Universitetslektor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Fodervetenskap

Telefon: +4618672993
E-post: cecilia.muller@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Leon Niyibizi
Leon Niyibizi
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel enkelmagade djur
E-post: leon.niyibizi@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Parisa Norouzitallab
Parisa Norouzitallab
Postdoktor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Akvakultur
E-post: parisa.norouzitallab@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Rainer Nylund
Rainer Nylund
Forskningsassistent vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Fodervetenskap

Telefon: +4618671635, +46705381545
E-post: rainer.nylund@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Yash Pal
Yash Pal
Postdoktor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Fodervetenskap

Telefon: +4618671603
E-post: yash.pal@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Hanna Palmqvist
Hanna Palmqvist
Doktorand, Universitetsadjunkt vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel enkelmagade djur

Telefon: +4618671827
E-post: hanna.palmqvist@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Heidi Rautiainen
Heidi Rautiainen
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Renskötsel

Telefon: +4618671562
E-post: heidi.rautiainen@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Bengt-Ove Rustas
Bengt-Ove Rustas
Forskare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Fodervetenskap

Telefon: +4618671663, +46722446955
E-post: bengt-ove.rustas@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Anna Skarin
Anna Skarin
Professor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Renskötsel

Telefon: +4618671954
E-post: anna.skarin@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Rolf Spörndly
Rolf Spörndly
Forskningsledare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Fodervetenskap

Telefon: +4618671992, +46705672189
E-post: rolf.sporndly@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Emma Ternman
Emma Ternman
Forskare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Skötsel idisslare
E-post: emma.ternman@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Eliska Valecková
Eliska Valecková
Doktorand tjl vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel fågel

Telefon: 018-672008
E-post: eliska.valeckova@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Helena Wall
Helena Wall
Professor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel, fågel

Telefon: +4618671670
E-post: helena.wall@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Aleksandar Vidakovic
Aleksandar Vidakovic
Forskare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Akvakultur

Telefon: +4618671595, +46725045626
E-post: aleksandar.vidakovic@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Ewa Wredle
Ewa Wredle
Universitetslektor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel idisslare

Telefon: +4618672699, +46703235232
E-post: ewa.wredle@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Emy Vu
Emy Vu
Doktorand vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel enkelmagade djur

Telefon: +4618672046
E-post: emy.vu@slu.se

Postadress:
Box 7024

75007 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Birgitta Åhman
Birgitta Åhman
Professor vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Renskötsel

Telefon: +4618672308
E-post: birgitta.ahman@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Magdalena Åkerfeldt
Magdalena Åkerfeldt
Forskare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Näringslära och skötsel, enkelmagade djur

Telefon: +4618671716
E-post: magdalena.akerfeldt@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Sara Österman
Sara Österman
Forskare vid Institutionen för husdjurens utfodring och vård (HUV); Institutionen för husdjurens utfodring och vård

Telefon: +4618671668, +46761031331
E-post: sara.osterman@slu.se

Postadress:
Box 7024

750 07 Uppsala
Besöksadress: Ulls väg 26 , Uppsala



Loading…