Sveriges lantbruksuniversitet

Personal på institutionen för energi och teknik


Antal sökresultat: 63
Razaw Al-Sarraj
Razaw Al-Sarraj
Universitetsadjunkt vid Institutionen för energi och teknik; Tillämpad statistik och matematik

Telefon: +4618671802
E-post: razaw.al-sarraj@slu.se

Arbetsbeskrivning: Studierektor i matematik och statistik vid Enheten för tillämpad statistik och matematik

Postadress:
Inst för Energi och Teknik
Box 7032
75007 Uppsala
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Bojana Bajzelj
Bojana Bajzelj
Postdoktor vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system
E-post: bojana.bajzelj@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Staffan Betnér
Staffan Betnér
Forskningsassistent vid Institutionen för energi och teknik; Tillämpad statistik och matematik
E-post: staffan.betner@slu.se

Postadress:
Inst för Energi och Teknik
Box 7032
75007 Uppsala
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Techane Bosona
Techane Bosona
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Automation

Telefon: +4618671851
E-post: techane.bosona@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Maria Bywall
Maria Bywall
Administrativ chef vid Institutionen för energi och teknik; Kansli

Telefon: +4618673106
E-post: maria.bywall@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Sepp Böhme
Sepp Böhme
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system
E-post: sepp.bohme@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Sahar Dalahmeh
Sahar Dalahmeh
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik

Telefon: +4618671661
E-post: sahar.dalahmeh@slu.se

Arbetsbeskrivning: Treatment and reuse of domestic wastewater Small scale systems for treatment of wastewater

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Annica De Groote
Annica De Groote
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Tillämpad statistik och matematik
E-post: annica.isaksson.de.groote@slu.se

Postadress:
Inst för Energi och Teknik
Box 7032
75007 Uppsala
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Niclas Ericsson
Niclas Ericsson
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671843
E-post: niclas.ericsson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Mattias Eriksson
Mattias Eriksson
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671732
E-post: mattias.eriksson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Evgheni Ermolaev
Evgheni Ermolaev
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik

Telefon: +4618671743
E-post: evgheni.ermolaev@slu.se

Arbetsbeskrivning: Eutrophying and greenhouse gas emissions from composting

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Girma Gebresenbet
Girma Gebresenbet
Universitetslektor vid Institutionen för energi och teknik; Automation

Telefon: +4618671901, +46704245032
E-post: girma.gebresenbet@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Martin Gustafsson
Martin Gustafsson
Extern resurs vid Institutionen för energi och teknik; Kansli

Telefon: +4618673129, +46730750511
E-post: martin.gustafsson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Torun Hammar
Torun Hammar
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671830, +46702947640
E-post: torun.hammar@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Per-Anders Hansson
Per-Anders Hansson
Professor vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671877, +46705545898
E-post: per-anders.hansson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Kajsa Henryson
Kajsa Henryson
Postdoktor vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671838
E-post: kajsa.henryson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Alice Isibika
Alice Isibika
Extern resurs vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik
E-post: alice.isibika@slu.se

Arbetsbeskrivning: Doktorand

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Leandro Janke
Leandro Janke
Postdoktor vid Institutionen för energi och teknik; Bioenergi
E-post: leandro.janke@slu.se

Postadress:
Energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Håkan Jönsson
Håkan Jönsson
Senior Adviser vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik

Telefon: +4618671886
E-post: hakan.jonsson@slu.se

Arbetsbeskrivning: ENVIRONMENTAL ENGINEERING - Environmental Systems Analysis, and greenhouse gas emissions from, systems and processes for biological treatment and utilization of urban waste: urine, toilet wastewater, food and garden waste, greywater, and sewage sludge, and processes such as composting and sanitization._____________________________________________________________________________________ KRETSLOPPSTEKNIK - Miljösystemanalys av, och växthusgaser från system och teknik för biologisk behandling och nyttiggörande av urbant avfall: urin, toalett- och BDT- (bad-, disk- och tvätt-)vatten, mat- och trädgårdsavfall och avloppsslam, och processer som kompostering och hygienisering

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Saurav Kalita
Saurav Kalita
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system
E-post: saurav.kalita@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Johan Karlsson
Johan Karlsson
Doktorand tjl vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: 0739578451
E-post: johan.o.karlsson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Caroline Karlsson
Caroline Karlsson
Forskningsassistent vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik
E-post: caroline.karlsson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Hanna Karlsson Potter
Hanna Karlsson Potter
Postdoktor vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671777
E-post: hanna.e.karlsson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Abel Kebede Reda
Abel Kebede Reda
Extern resurs vid Institutionen för energi och teknik; Logistik och transport
E-post: abel.kebede.reda@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Helen Zewdie Kine
Helen Zewdie Kine
Extern resurs vid Institutionen för energi och teknik; Automation
E-post: helen.zewdie.kine@slu.se

Postadress:
Institutionen för energi och teknik
Box 7032
75651 Uppsala
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Oscar Lagnelöv
Oscar Lagnelöv
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system
E-post: oscar.lagnelov@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Cecilia Lalander
Cecilia Lalander
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik

Telefon: +4618673816
E-post: cecilia.lalander@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Anders Larsolle
Anders Larsolle
Universitetsadjunkt vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618673446, +46706997974
E-post: anders.larsolle@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Gunnar Larsson
Gunnar Larsson
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671842, +46733884377
E-post: gunnar.larsson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Hans Liljenström
Hans Liljenström
Professor vid Institutionen för energi och teknik; Biometri och systemanalys

Telefon: +4618671728
E-post: hans.liljenstrom@slu.se

Arbetsbeskrivning: BIOMATEMATISK MODELLERING

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Lovisa Lindberg
Lovisa Lindberg
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik
E-post: lovisa.lindberg@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



David Ljungberg
David Ljungberg
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Automation

Telefon: +4618671810
E-post: david.ljungberg@slu.se

Arbetsbeskrivning: Logistik i lantbruks- och livsmedelskedjan, Förnybar energi, Transport, Distribution, Supply chain, Samordning, Optimering, Livsmedel, Lokal mat, Närproducerat, Bioenergi, Biogas. Kurser: Logistik, 5hp (TN0288), Val av energisystem, 10 hp (TN0314).

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

750 07 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Christopher Malefors
Christopher Malefors
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671816
E-post: christopher.malefors@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Behnaz Mazogi
Behnaz Mazogi
Universitetsadjunkt vid Institutionen för energi och teknik; Tillämpad statistik och matematik

Telefon: +4618671836
E-post: behnaz.mazogi@slu.se

Postadress:
Inst för Energi och Teknik
Box 7032
75007 Uppsala
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Jennifer Mcconville
Jennifer Mcconville
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik

Telefon: +4618672816, +46767837084
E-post: jennifer.mcconville@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Emma Moberg
Emma Moberg
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618673548
E-post: emma.moberg@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Johan Nilsson
Johan Nilsson
Doktorand tjl vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671888
E-post: johan.e.nilsson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Daniel Nilsson
Daniel Nilsson
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618672669
E-post: daniel.nilsson@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Åke Nordberg
Åke Nordberg
Universitetslektor vid Institutionen för energi och teknik; Bioenergi

Telefon: +4618671882
E-post: ake.nordberg@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Annika Nordin
Annika Nordin
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik

Telefon: +4618671831
E-post: annika.c.nordin@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Ulf Olsson
Ulf Olsson
Projektledare vid Institutionen för energi och teknik; Tillämpad statistik och matematik

Telefon: +4618671701, +46705582676
E-post: ulf.olsson@slu.se

Postadress:
Inst för Energi och Teknik
Box 7032
75007 Uppsala
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Kajsa Resare Sahlin
Kajsa Resare Sahlin
Forskningsassistent vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system
E-post: kajsa.resare.sahlin@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Jesper Rydén
Jesper Rydén
Universitetslektor vid Institutionen för energi och teknik; Tillämpad statistik och matematik

Telefon: +4618673557
E-post: jesper.ryden@slu.se

Postadress:
Inst för Energi och Teknik
Box 7032
75007 Uppsala
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Elin Röös
Elin Röös
Universitetslektor, biträdande vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671866
E-post: elin.roos@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Eva-Lena Selfene
Eva-Lena Selfene
Institutionsadministratör vid Institutionen för energi och teknik; Kansli

Telefon: +4618671823
E-post: eva-lena.selfene@slu.se

Arbetsbeskrivning: Personal- och studieadministration

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Jenna Senecal-Smith
Jenna Senecal-Smith
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik

Telefon: +4618671639
E-post: jenna.senecal@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Petra Sieber
Petra Sieber
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618673800
E-post: petra.sieber@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Christian Sigtryggsson
Christian Sigtryggsson
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671839
E-post: christian.sigtryggsson@slu.se

Postadress:
Inst för mark och miljö, biogeokemi, Box 7014

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Prithvi Simha
Prithvi Simha
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik
E-post: prithvi.simha@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Sven Smårs
Sven Smårs
Forskningsingenjör vid Institutionen för energi och teknik; Kansli

Telefon: +4618672633
E-post: sven.smars@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Ingrid Strid
Ingrid Strid
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4818671559
E-post: ingrid.strid@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Cecilia Sundberg
Cecilia Sundberg
Universitetslektor vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671811
E-post: cecilia.sundberg@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Mahlet Demere Tadesse
Mahlet Demere Tadesse
Extern resurs vid Institutionen för energi och teknik; Automation
E-post: mahlet.demere.tadesse@slu.se

Postadress:
Institutionen för energi och teknik
Box 7032
75651 Uppsala
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Tomas Thierfelder
Tomas Thierfelder
Forskare FLK vid Institutionen för energi och teknik; Biometri och systemanalys

Telefon: +4618671793, +46701720472
E-post: tomas.thierfelder@slu.se

Arbetsbeskrivning: Forskning och undervisning inom ämnet: Biometri, spec. miljöanalys och geoinformatik.

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Pernilla Tidåker
Pernilla Tidåker
Universitetslektor vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671869
E-post: pernilla.tidaker@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Ershad Ullah Khan
Ershad Ullah Khan
Forskare vid Institutionen för energi och teknik; Lantbrukets teknik och system

Telefon: +4618671763
E-post: ershad.ullah.khan@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Viktoria Wiklicky
Viktoria Wiklicky
Forskningsassistent vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik
E-post: viktoria.wiklicky@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Björn Vinnerås
Björn Vinnerås
Professor vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik

Telefon: +4618671834
E-post: bjorn.vinneras@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Claudia von Brömssen
Claudia von Brömssen
Universitetslektor vid Institutionen för energi och teknik; Tillämpad statistik och matematik

Telefon: +4618671720
E-post: claudia.von.bromssen@slu.se

Postadress:
Inst för Energi och Teknik
Box 7032
75007 Uppsala
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Dietrich von Rosen
Dietrich von Rosen
Professor vid Institutionen för energi och teknik; Biometri och systemanalys

Telefon: +4618672025
E-post: dietrich.von.rosen@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Shan Zhang
Shan Zhang
Doktorand vid Institutionen för energi och teknik; Bioenergi
E-post: dubblett.1.shan.zhang@slu.se

Postadress:
Energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Christian Zurbrügg
Christian Zurbrügg
Professor, adjungerad vid Institutionen för energi och teknik; Kretsloppsteknik

Telefon: +41792502955
E-post: christian.zurbrugg@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Anna-Karin Östlund
Anna-Karin Östlund
Institutionsekonom vid Institutionen för energi och teknik; Kansli

Telefon: +4618671833
E-post: anna-karin.ostlund@slu.se

Postadress:
Inst för energi och teknik, Box 7032

75007 UPPSALA
Besöksadress: Lennart Hjelms väg 9 , Uppsala



Loading…