Nyhet

Insnöade grödor har bättre chans att klara vintern

Publicerad: 25 september 2014

Snö kan skydda höstsådda grödor från att ta skada under vintern. Ett varmare klimat kan därför paradoxalt nog öka skadorna för höstsådda grödor.

Höstsådda grödor kan ge större skördar men löper risk att ta skada av kyla, snö som ligger kvar länge och frekventa perioder av kyla-tö. Risken för skada är högst på breddgrader där det ofta är ganska kallt men där snötäcket varierar och därför inte ger ett tillräckligt bra skydd. Det visar en artikel från tidskriften Agricultural and Forest Meteorology som Giulia Vico och Martin Weih på institutionen för Växtproduktionsekologi har skrivit tillsammans med en kollega. Snötäcket spelar därmed en avgörande roll för höstsådda grödor.

Modell förutsäger risken

För att bedöma risken att övervintrande grödor tar skada använde forskarna en modell som tar hänsyn till växternas tålighet, temperatur och snö. Modellen applicerades på höstvete under väderförhållanden som är typiska för södra och mellersta Sverige men kan också kan användas för andra grödor och platser.
Modellen kan i framtiden användas för att förutsäga risken för skador på övervintrande grödor på olika platser. 


Kontaktinformation