Kontakt

Senast ändrad: 11 augusti 2021

Nationella genbanken för vegetativt förökade trädgårdsväxter

I genbanken arbetar Helena Persson som verksamhetsledare, Karin Persson, Inger Hjalmarsson och Linnea Oskarsson som genbankskuratorer och Erik De Vahl som trädgårdsmästare och genbankskurator. Våra arbetsuppgifter är att sköta, utveckla och informera om genbankens samlingar.

För skötseln av genbankens samlingar i fält och växthus har vi hjälp av odlingsteknisk personal och ett nära samarbete med Odlingsenheten i Alnarp.

Närbild av Karin Persson, Inger Hjalmarsson och Linnea Oskarsson som står tillsammans i genbanken.
Karin Persson, Inger Hjalmarsson och Linnea Oskarsson. Foto: Lovisa Jones, SLU.
Färgfoto. Erik de Vahl och Henrik Morin arbetar med att skyffla ogräs i Nationella genbanken.
Erik De Vahl och Henrik Morin. Foto: Karin Persson, SLU.

Kontaktinformation

Verksamhetsledare för Nationella genbanken: Helena Persson, 040-41 51 47 alt. 0735-32 84 92, helena.m.persson@slu.se

Genbankskurator för krukväxter, prydnadslökar och -knölar: Karin Persson, 040-41 55 46 alt. 0702-64 63 56, karin.persson@slu.se

Genbankskurator för perenner: Linnea Oskarsson, 040-41 55 86 alt. 070-350 14 19, linnea.oskarsson@slu.se

Genbankskurator för fleråriga köksväxter: Erik de Vahl, 0724-54 98 79, erik.de.vahl@slu.se

Trädgårdsbiträde: Lucy Clarke, lucy.clarke@slu.se

Trädgårdsmästare: Frederik Tauchnitz, frederik.tauchnitz@slu.se

Sidansvarig: linnea.oskarsson@slu.se