I blickfånget: arkiv

Senast ändrad: 07 juni 2021
Ett svartvitt foto föreställande ett päronträd av sorten Sannahedspäron. Trädet är stort med en tjock stam.

Alla de drygt 2300 sorter av äldre trädgårdsväxter som bevaras i Nationella genbanken har sin egen historia. Under rubriken "I blickfånget" presenteras några av dem lite närmare. Här finns de hittills publicerade porträtten samlade i ett arkiv.


Kontaktinformation

Verksamhetsledare för Nationella genbanken: Helena Persson, 040-41 51 47 alt. 0735-32 84 92, helena.m.persson@slu.se

Genbankskurator för krukväxter, prydnadslökar och -knölar: Karin Persson, 040-41 55 46 alt. 0702-64 63 56, karin.persson@slu.se

Genbankskurator för perenner: Linnea Oskarsson, 040-41 55 86 alt. 070-350 14 19, linnea.oskarsson@slu.se

Genbankskurator för fleråriga köksväxter: Erik de Vahl, 0724-54 98 79, erik.de.vahl@slu.se

Trädgårdsbiträde: Lucy Clarke, lucy.clarke@slu.se

Trädgårdsmästare: Frederik Tauchnitz, frederik.tauchnitz@slu.se

Sidansvarig: linnea.oskarsson@slu.se