Hitta till Nationella genbanken

Senast ändrad: 08 augusti 2021

Vi finns på Campus Alnarp, mellan Lund och Malmö. Du hittar oss i Trädgårdsmästarvillan i utkanten av campus.

Postadress:

SLU Alnarp

Nationella genbanken

Box 190

234 22 Lomma

Besöksadress:

Pomonavägen 4, Alnarp

Hitta hit:

Hitta till Pomonavägen 4.

Karta över SLU Alnarp. Du hittar oss under punkt nr 8 på kartan.

                                                                                       

Färgfoto av Trädgårdsmästarbostaden där Nationella genbanken har sina kontor. På fotot syns ett rött tegelhus med tak av rött tegel. På framsidan av huset syns en grön trädörr och två fönster med grönmålade bågar.
Nationella genbankens kontor hittar du i Trädgårdsmästarbostaden på Campus Alnarp.

Kontaktinformation

Verksamhetsledare för Nationella genbanken: Helena Persson, 040-41 51 47 alt. 0735-32 84 92, helena.m.persson@slu.se

Genbankskurator för krukväxter, prydnadslökar och -knölar: Karin Persson, 040-41 55 46 alt. 0702-64 63 56, karin.persson@slu.se

Genbankskurator för perenner: Linnea Oskarsson, 040-41 55 86 alt. 070-350 14 19, linnea.oskarsson@slu.se

Genbankskurator för fleråriga köksväxter: Erik de Vahl, 0724-54 98 79, erik.de.vahl@slu.se

Trädgårdsbiträde: Lucy Clarke, lucy.clarke@slu.se

Trädgårdsmästare: Frederik Tauchnitz, frederik.tauchnitz@slu.se

Sidansvarig: Linnea.oskarsson@slu.se