Populärvetenskapliga publikationer från Nationella genbanken

Senast ändrad: 17 augusti 2021

2021:

  • De Vahl, E. (2021). Dominant på tallriken men doldis i landet. Natur & Trädgård, 36 (2), s. 62-71.
  • De Vahl, E. (2021). Växtnyheter direkt från 1600-talet. Natur & Trädgård, 36 (1), s. 62-71.
  • Persson, K. (2021). En riktig knöl men väl värd att jobba för. Natur & Trädgård, 36 (2), s. 4-25.

2020:

2019:

  • De Vahl, E. & Svanberg, I. (2019). "En outhärdlig löklukt" - Vilken slags lök tuggade allmogen i Dalarna under gudstjänsterna? Svensk botanisk tidskrift, 113, ss. 134-147.
  • De Vahl, E. (2019). Med dofter från förr - återfunnen åbrodd och grönmynta. Hemträdgården nr 4.
  • Hjamarsson, I. (2019). Ett krispigt kulturarv. RUM UTE, nr 4, s. 145.
  • Hjalmarsson, I. (2019). 'Hinnonmäki Gul', 'Jacob' och 'Röda Syltbär' (korta sortbeskrivningar). Natur & Trädgård, 34, ss. 49-50.
  • Hjalmarsson, I. (2019). Nationella genbanken vill veta mer om era krusbär (notis). Natur & Trädgård, 34, s. 55.
  • Hjalmarsson, I. (2019). Äldre frukt- och bärsorter - ett kulturarv värt att bevara. Biodiverse, 24 (4), ss. 22-23. ​

2018:

2017:

  • Oskarsson, L. (2017). Perenner från Bohuslän i den Nationella genbanken. Bohusarvet. Tidskrift för Bohusläns hembygdsförbund, nr. 2.
  • Oskarsson, L. (2017). Perenner från Dalarna i Nationella genbanken. Trädgård Norr, nr. 5.
  • Oskarsson, L. (2017). Tillbaka efter mer än hundra år! Hemträdgården, nr. 2.

2016:


Kontaktinformation

Verksamhetsledare för Nationella genbanken: Helena Persson, 040-41 51 47 alt. 0735-32 84 92, helena.m.persson@slu.se

Genbankskurator för krukväxter, prydnadslökar och -knölar: Karin Persson, 040-41 55 46 alt. 0702-64 63 56, karin.persson@slu.se

Genbankskurator för perenner: Linnea Oskarsson, 040-41 55 86 alt. 070-350 14 19, linnea.oskarsson@slu.se

Genbankskurator för fleråriga köksväxter: Erik de Vahl, 0724-54 98 79, erik.de.vahl@slu.se

Trädgårdsbiträde: Lucy Clarke, lucy.clarke@slu.se

Trädgårdsmästare: Frederik Tauchnitz, frederik.tauchnitz@slu.se

Sidansvarig: linnea.oskarsson@slu.se