Personal vid Nationella genbanken

Senast ändrad: 09 juni 2021

Här hittar du kontaktuppgifter till oss som arbetar på Nationella genbanken för vegetativt förökade trädgårdsväxter. Välkommen att höra av dig!

 

Verksamhetsledare

Helena Persson

Telefon 040-41 51 47, mobil 0735-32 84 92

E-post helena.m.persson@slu.se

 

Genbankskurator för krukväxter, lökar och knölar

Karin Persson

Telefon 040-41 55 46, mobil 0702-64 63 56

E-post karin.persson@slu.se

 

Genbankskurator för perenner

Linnea Oskarsson

Telefon 040-41 55 86, mobil 070-350 14 19

E-post linnea.oskarsson@slu.se

 

Trädgårdsmästare samt genbankskurator för fleråriga köksväxter, krydd- och medicinalväxter

Erik de Vahl

Telefon 0724-54 98 79

E-post erik.de.vahl@slu.se 

 

Trädgårdsbiträde

Lucy Clarke

E-post lucy.clarke@slu.se

 

Trädgårdsmästare

Frederik Tauchnitz

E-post frederik.tauchnitz@slu.se

 

Extern resurs:

Inger Hjalmarsson (frukt och bär)

E-post inger.hjalmarsson@slu.se


Kontaktinformation

Sidansvarig: linnea.oskarsson@slu.se