Poms personal

Senast ändrad: 02 oktober 2020

Kontaktuppgifter och korta presentationer av de anställda inom Pom:

Helena Persson

Samordnare för Pom vid SLU samt verksamhetsledare för Nationella genbanken

helena.m.persson@slu.se, tel: 0735-32 84 92

 

 

Jens WeibullJens Weibull

Samordnare för Pom vid Jordbruksverket

jens.weibull@jordbruksverket.se, tel: 070-573 22 48

  

 

Erik De VahlErik De Vahl

Sparrisuppropet

Genbankskurator för fleråriga köksväxter, krydd- och medicinalväxter samt trädgårdsmästare vid Nationella genbanken

erik.de.vahl@slu.se, tel: 0724-54 98 79  

 

 

Inger HjalmarssonInger Hjalmarsson 

Frukt- och bäruppropet

Genbankskurator för frukt och bär vid Nationella genbanken 

inger.hjalmarsson@slu.se, tel: 040-41 55 74

 

 

Linnea OskarssonLinnea Oskarsson 

Perennuppropet 

Genbankskurator för prydnadsperenner vid Nationella genbanken

linnea.oskarsson@slu.se, tel: 040-41 55 86

 

 

Karin PerssonKarin Persson 

Lök- och knöluppropet, Krukväxtuppropet

Genbankskurator för krukväxter, lökar och knölar vid Nationella genbanken 

karin.persson@slu.se, tel: 040-41 55 46 

 

 

Externa resurser:

Agneta Börjeson. Foto: Lena Ansebo.Agneta Börjeson

Fröuppropet

Konsult Fröuppropet

rottlenaturkultur@gmail.com

 

Henrik MorinHenrik Morin

Rosuppropet

Träd- och buskuppropet

 

 

Lars-Åke GustavssonLars-Åke Gustavsson

Rosuppropet

Konsult Rosuppropet 

rosa.eu@telia.com, tel: 0727-14 63 63   


Kontaktinformation
Sidansvarig: linnea.oskarsson@slu.se