Poms personal

Senast ändrad: 19 maj 2019

Kontaktuppgifter och korta presentationer av de anställda inom Pom:

 

Jens WeibullJens Weibull

Samordnare för Pom vid Jordbruksverket

jens.weibull@jordbruksverket.se, tel: 070-573 22 48

 

Agneta BörjessonAgneta Börjeson

Fröuppropet

Konsult Fröuppropet

rottlenaturkultur@gmail.com

 

Erik De VahlErik De Vahl

Sparrisuppropet

Genbankskurator för fleråriga köksväxter, krydd- och medicinalväxter samt trädgårdsmästare vid Nationella genbanken

erik.de.vahl@slu.se, tel: 0724-54 98 79 

 

Lars-Åke GustavssonLars-Åke Gustavsson 

Rosuppropet 

Konsult Rosuppropet 

rosa.eu@telia.com, tel: 0727-14 63 63

 

Inger HjalmarssonInger Hjalmarsson 

Frukt- och bäruppropet

Genbankskurator för frukt och bär vid Nationella genbanken 

inger.hjalmarsson@slu.se, tel: 040-41 55 74

 

Henrik MorinHenrik Morin

Rosuppropet, Träd- och buskuppropet 

Konsulent vid Nationella genbanken med ansvar för rosor, träd och buskar

henrik.morin@slu.se

 

Linnea OskarssonLinnea Oskarsson 

Perennuppropet 

Genbankskurator för prydnadsperenner vid Nationella genbanken

linnea.oskarsson@slu.se, tel: 040-41 55 86

 

Karin PerssonKarin Persson 

Lök- och knöluppropet, Krukväxtuppropet

Genbankskurator för krukväxter, lökar och knölar vid Nationella genbanken 

karin.persson@slu.se, tel: 040-41 55 46 

   


Kontaktinformation
Sidansvarig: linnea.oskarsson@slu.se