Medarbetare

Senast ändrad: 07 februari 2024

Här hittar du uppgifter om oss som jobbar på Viltskadecenter. Välkommen att kontakta oss!

Föreståndare

Eva Hedmark eva.hedmark@slu.se
Telefon: 0581-69 73 08

Maria Levin maria.levin@slu.se
Telefon: 0581-69 73 35

Medarbetare i bokstavsordning

Carlos Cardoso Palacios carlos.cardoso.palacios@slu.se
Forskningsingenjör. Arbetar halvtid med DNA-analyser och halvtid med olika projekt inom Viltskadecenter. 

Jens Frank jens.frank@slu.se
Forskare
Ordinarie föreståndare (ledig från uppdraget 2023). Projektledare för projekt om skador på tamdjur och förebyggande åtgärder. Stora rovdjur. Utbildning av hundar i viltförvaltningen. Utvärdering och sammanställning av lodjursinventering.
Telefon: 0581-69 73 23

Eva Hedmark eva.hedmark@slu.se
Konsulent
Utvärdering och sammanställning av järvinventering, med mera.
Telefon: 0581-69 73 08

Henrike Hensel henrike.hensel@slu.se
Konsulent
Support och utbildning i databaserna Rovbase och Skandobs. Beställningar av informationsmaterial och material för inventering.
Telefon: 0581-69 73 42

Linda Höglund linda.hoglund@slu.se
Fältassistent
Utvärdering och sammanställning av järvinventering.
Telefon: 0581-69 73 10

Maria Levin maria.levin@slu.se
Konsulent
Information och rådgivning. Publikationer. Webbansvarig. Utbildningar.
Telefon: 0581-69 73 35

Johan Månsson Johan.Mansson@slu.se
Forskare
Projektledare för projekt om skador på gröda och förebyggande åtgärder. Trana, gås, sångsvan och vildsvin.
Telefon: 0581-69 73 25

Lovisa Nilsson lovisa.uk.nilsson@slu.se
Forskare
Projekt om skador på gröda och förebyggande åtgärder. Trana, gås och sångsvan. Ordförande i arbetsgruppen för kungsörnsinventering.
Telefon: 0581-69 73 45

Linn Svensson linn.svensson@slu.se
Konsulent
Utvärdering och sammanställning av varginventering. Utbildning av kvalitetssäkrare för stora rovdjur. DNA-analyser.
Telefon: 0581-69 73 39

Postadress

Grimsö Forskningsstation, Grimsö 152, 739 93 Riddarhyttan

Fakta:

Besöks-, post- och leveransadress
Grimsö Forskningsstation
Viltskadecenter
Grimsö 152
739 93 Riddarhyttan

Telefon till växel
Grimsö växel: 0581 - 69 73 00
SLUs växel: 018-67 10 00

Fakureringsadress
SLU Fakturamottagning
Box 7090
750 07 UPPSALA